KalPan katastrofaalisen huono esitys kauden avausottelussa sai viikon kovimmat kritiikit Liigaviikon torstaina julkaistussa jaksossa.
Liigaviikko niputtaa
SM-liigan puheenaiheet!Uusi jakso katsottavissa maksutta MTV Katsomossa torstaisin ja nyt superkaudella 2026–2027 myös maanantaisin.
Toissa kevään mestari KalPa sai syyskaudelleen huonoimman mahdollisen alun, kun se kaatui Kiekko-Espoon käsittelyssä vieraskaukalossa peräti 1–5 tiistaina.
Lukemien lisäksi hämmensi KalPan kokonaisesitys. Sen hyökkäysuhka oli olematonta – mitä alleviivasi neljä laukausta maalia kohden ensimmäiseen 40 minuuttiin – minkä lisäksi se lahjoitti isännille läpiajotilanteita liukuhihnalta.
– Melkein oli sellainen fiilis, että siellä oli noin 47 läpiajoa Kiekko-Espoolla. Kaikista ei tarvinnut edes maalia tehdä, Liigaviikon Teemu Niikko kuvaili värikkäästi.
Asiantuntija Karri Kiven mukaan KalPa "kaivoi verta nokastaan". Hyökkäysmoodista puolustukseen siirtyminen vei KalPalta aivan liian kauan. Kuopiolaisten tuttu vahvuus, kiekollinen peli, yskähteli karusti, kun puolustajat kuskasivat kiekkoa liian innokkaasti ylös ja hyökkääjät odottivat vieressä suorin polvin.
Piste i:n päälle Kiven esittelemässä videopotpurissa oli Kiekko-Espoon 3–0-maali aivan toisen erän loppusekunneilla.
– Hyökkääjät vaihtavat samalla ja pyörivät samassa sumpussa. Sitten pakit sijoittuvat ihan päin honkia. KalPan oikea pakki leikkaa keskelle ihan kuin ei olisi ikinä pelannut lätkää, tyhjentää tuon puolen. Sitten pelikin oli ohi, 3–0, Kivi analysoi.
Kivi puhuukin KalPan kohdalla "höntsäkiekosta". Asiantuntija huomauttaa, että KalPalla oli vastaavanlaisia ongelmia myös viime syksynä, mutta se paransi kiekollista varmuuttaan paljon kauden edetessä.
Yllä olevalla videolla Liigaviikon jättihaukut KalPalle näytteineen. Liigaviikon tuore jakso, jossa isketään kiinni myös uhkakuviin Jokerien ympärillä sekä Raumalla ja Oulussa vallitseviin paineisiin, on katsottavissa kokonaisuudessaan ilmaiseksi MTV Katsomossa!
