Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lohela: Ei vielä päätöksiä eduskunnan vierailijalistojen julkisuudesta

Eduskunnan puhemies Maria Lohela.
Eduskunnan puhemies Maria Lohela. Lehtikuva
Julkaistu 28.09.2017 15:49

MTV UUTISET-STT

Eduskunnassa jatketaan selvityksiä eduskunnan vierailijalistojen julkisuuteen liittyen, kertoo puhemies Maria Lohela (sin.).

Lohelan mukaan eduskunnan kansliatoimikunta keskusteli sekä vierailijalistoista että mahdollisesta lobbausrekisteristä tämänpäiväisessä kokouksessaan, mutta asioista ei tehty mitään päätöksiä.

–  Me jatkamme keskustelua ja selvityksiä eduskunnan virkamiesten voimin niin kuin tässä talossa on tapana. Palaamme sitten asiaan, Lohela sanoi STT:lle eduskunnassa.

Lohela ei osannut arvioida millaisella aikataululla asiassa on odotettavissa päätöksiä. Hän ei myöskään halunnut arvioida, onko päätöksiä odotettavissa viikkojen vai kuukausien sisällä.

Rajanveto lobbareiden ja yksittäisten ihmisten välille

Suomeen tulee saada lobbausrekisteri, josta selviää, milloin ja kenen kansanedustajan tai ministerin kanssa lobbarit keskustelevat, sanoo vasemmistoliitto.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Anderssonin mukaan puolue aikoo vastaisuudessa julkaista tiedot tapaamistaan lobbareista ja heidän kanssaan puhutuista aiheista.

–  Sen sijaan, että jäisimme odottamaan virallisen lobbausrekisterin perustamista, tuomme omat tietomme jatkossa heti julki. Politiikan on oltava mahdollisimman läpinäkyvää. Avoimuus on koko kansan etu: se kitkee vallan väärinkäyttöä ja rakenteellista korruptiota, Andersson sanoo.

Jatkossa myös kaikki vihreiden kansanedustajat julkaisevat lobbaustietonsa.

–  Suomeen pitäisi myös luoda julkinen lobbausrekisteri, joka koskisi kaikkia kansanedustajia, ministereitä ja tasavallan presidenttiä. Sen toteutumista odotellessa vihreä eduskuntaryhmä haluaa ryhtyä heti toimeen omalta osaltaan, vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Krista Mikkonen sanoo.

Vihreät haluaa kuitenkin erottaa lobbarit ja yksityiset kansalaiset toisistaan.

–  Kansanedustajia käy tapaamassa myös paljon tavallisia kansalaisia, joiden nimiä ei ole perusteltua julkaista. Esimerkiksi lastensuojelun asiakkaalla, omassa maassaan vainon kohteeksi joutuneella tai perheväkivallan uhrilla tulee olla oikeus tavata kansanedustajaa ilman, että hänen nimensä päätyy julkisuuteen.

Lisää aiheesta:

Entistä ammattimaisemmat lobbarit ovat teroittaneet kynänsä hallitusneuvotteluihin – ex-ministeri kertoo, mitä virheitä päättäjille kuiskutellessa tehdäänAntti Rinne: "Lobbarirekisteriä koskeva kirjaus on jo miltei valmis" Lobbarien rooli hallitusneuvotteluissa kyseenalaistetaan nyt ensi kertaa, sanoo professori – "Aikaisemmin se on ollut ihan normaalia"Vehviläinen haluaa lobbarirekisterin Suomeen: ”Ajatukset pois kabineteista ja piilossa vaikuttamisesta”Eduskunta pui tänään vieraslistojensa julkisuutta – julkisia listoja hävitetty ja piiloteltuPekka Haavisto esittää Suomeen lobbausrekisteriä – eri asia kuin eduskunnan vierailijalista
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:03
    Liikenneonnettomuudet

    Henkilöauto ja aura-auto kolaroivat: Kolme kiidätetty sairaalaan

  • 17:48
    Petteri Orpo

    Orpo päivittelee Ylellä perussuomalaisten silmienvenyttelyä: "Lapsellista"

  • 17:04
    Helsinki

    Helsingin poliisi nostanut valmiuttaan: Yksityiskohdista vaietaan

  • 16:51
    Politiikka

    Nasima Razmyar tykittää syytöksiä Orpon hallitukselle: "Pelkkä irvikuva"

  • 15:25
    Juhlapyhät

    Airi, 102, toi Lucia-neitona valon keskelle pimeää: "Katsoi niin rakastuneena"