Nokian paluu tavaramerkkinä matkapuhelinmarkkinoille on herättänyt MTV Uutisten lukijoissa sekä toiveikkuutta että turhautumista.
Osalla lukijoista on jo toiveita Nokian puhelimille. Moni MTV Uutisten sivuilla sekä Facebookissa asiaa kommentoinut sanoo odottavansa Nokian puhelimia, sillä ”on ollut hieman orpo olo näiden muiden merkkien kanssa”.
”Mul on ihan hyvä 10 vuotta vanha nokia, toimii kuin tauti.”
”Toivottavasti tekevät myös sellaisia luureja, jota vanhempikin väki tajuaa.”
”Kunpa saisivat akun virran kestämään vaikkapa viikon normikäytöllä, sitten voisi siirtyä jälleen nokkoseen”
”Nokia on vieläkin tunnettu "tuhoutumattomuudestaan" ja meemeistään, joten Nokialla on varmasti parempi jalansija kilpailulle kuin jollakin tuntemattomalla kiinalaisella puhelimella.
"Jos Nokia osaa vetää oikeista naruista markkinoinnissa, niin Nokia voi menestyäkin.”
MTV:n nettikysymykseen vastanneista 70 prosenttia olisi valmis ostamaan Nokia-puhelimen Android-käyttöjärjestelmällä. Kysymykseen on vastannut iltakymmeneen mennessä yli 6000 lukijaa.
