Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matkustajakonetta sabotoitu Ruotsin Jällivaarassa – kenttä ja ilmatila suljettu

Nya Åland / Lehtikuva
Julkaistu 30.10.2017 10:06

MTV UUTISET – STT – TT

Pohjois-Ruotsissa Jällivaarassa matkustajakone on joutunut sabotaasin kohteeksi, kertoo sanomalehti Aftonbladet.

Lehden mukaan kyseessä on Nextjet-yhtiön kone, jonka piti lentää aamulla Jällivaarasta Kramforsiin ja siitä edelleen Tukholmaan.

Lento peruttiin, kun poliisi sai puoli kuudelta aamulla hälytyksen epäillystä rikoksesta lentokentällä.

– Joku on päässyt lentokentän alueelle ja sabotoinut lentokonetta. Emme tiedä tarkalleen, mitä koneelle on tehty, sanoi poliisin edustaja Johan Aittamaa lehdelle.

Poliisin tutkimukset kentällä jatkuvat. Uutistoimisto TT:n mukaan lentokenttä on eristetty ja ilmatila suljettu.

Jällivaaran lentokentän turvallisuusvastaava kertoi TT:lle, että sabotaasin epäillään tapahtuneen lentokonehallissa, jossa oli sisällä ainoastaan Nextjetin kone.

– Olemme sulkeneet ilmatilan toistaiseksi kunnes saamme lisätietoa tapahtuneesta, turvallisuusvastaava Kaisa Pääkkölä kertoi.

Nextjetillä on lentotoimintaa myös Suomessa. Yhtiön nettisivujen mukaan se lentää Helsinki-Vantaan, Porin, Turun, Kokkola-Pietarsaaren ja Maarianhaminan kentiltä. 

Lisää aiheesta:

Arlandan lennokkipiina jatkuu kolmatta päivää – lentoliikenne häiriintyi taasAsiantuntija: Tahallinen teko keskeytti Tukholman lennot – Finavia vaikenee, miten vastaava tilanne hoidettaisiin SuomessaTukholman lentokentällä lennot keskeytetty äkillisesti – osa lennoista ohjattu SuomeenPoliisioperaatio Arlandalla: Iskusta epäiltyä etsitty Berliinin-koneesta – matkustajat pimennossaNorwegianin lentokone teki hätälaskun Norjaan – savua ohjaamossaAftonbladet: Pommiuhka keskeytti lentoliikenteen Landvetterissä – nyt kenttä on avattu uudelleen
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:26
    Australia

    Bondi Beachin joukkoampumisen epäillyt tekijät olivat isä ja poika

  • Eilen22:58
    Joukkoampuminen

    Bondi Beachin veriteko: Uhriluku kasvaa – epäillyistä tekijöistä lisätietoa

  • Eilen21:48
    Syyria

    Syyriassa pidätyksiä amerikkalaisten ampumisesta

  • Eilen21:46
    Australia

    Video näyttää, kuinka sivullinen riisti aseen Bondi Beachin asemieheltä – "Uskomattominta, mitä olen nähnyt"

  • Eilen20:56
    Australia

    Poliisilähteet: Bondi Beachin ampujat tekivät käsillään jotain, joka kertoo kaiken