Pörssikurssit ovat jatkaneet jyrkkää laskuaan ympäri maailmaa Yhdysvaltain tullipolitiikan voimistettua maailmantalouden epävarmuutta.
Isku osuu myös suomalaisiin eläkevakuutusyhtiöihin, sillä kurssilaskut syövät myös eläkevakuutusyhtiöiden varallisuutta.
Toistaiseksi näillä sijoitusjäteillä ei kuitenkaan ole hätää, sillä niiden vakavaraisuus oli ennen nykysyöksyä hyvällä tasolla.
Tilanteen ei kuitenkaan luonnollisesti toivota jatkuvan näin synkkänä.
– Jos tämä ahdinko jatkuu pitempään ja nähdään tämän kokoluokan osakemarkkinalaskuja päivä toisensa perään, niin jossain vaiheessa tulee sitten tarve laskea sijoitussalkkujen riskitasoja, sanoo Ilmarisen sijoituksista vastaava varatoimitusjohtaja Mikko Mursula MTV Uutisille.
Jopa historiallisia kurssilaskuja
Taloudellinen myllerrys on tällä hetkellä jopa historiallista.
– Kyllä me ollaan nähty nyt kolmen viimeisen pörssipäivän aikana oikeastaan hyvinkin historiallisia, poikkeuksellisen isoja miinusmerkkejä. Ei toki aivan ainutlaatuisia, mutta tosi isoja, Mursula kertoo.
Maailmantalouden kasvunäkymät ja yritysten tulosnäkymät ovat synkentyneet tullipäätösten jälkeen.
– Maailmantalouden taantuman todennäköisyyttä on markkinoilla selkeästi nostettu.