Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun mukaan maan viime yönä aloittamat iskut Gazan kaistalla ovat vasta alkua. Tästä eteenpäin neuvotteluja käydään vain tulituksen jatkuessa, Netanjahu sanoi televisioidussa puheessaan.
Netanjahun mukaan sotilaallinen paine on välttämätöntä panttivankien vapauttamiseksi.
Israel aloitti viime yönä laajat ilmaiskut Gazan kaistalle. Iskuissa kerrotaan kuolleen satoja ihmisiä.
YK:n pääsihteeri Antonio Guterres on kutsunut iskuja järkyttäviksi ja vedonnut aselevon jatkamisen puolesta.
Israel sanoo torjuneensa Jemenistä laukaistun ohjuksen
Israel kertoo torjuneensa tänään Jemenistä laukaistun ohjuksen sen jälkeen, kun ilmahälytyssireenit olivat soineet useilla alueilla Israelin eteläosissa.
Israelin armeijan mukaan ohjus torjuttiin ennen kuin se ylitti Israelin rajan.
Kyseessä on ensimmäinen raportoitu isku Israeliin Jemenistä sen jälkeen, kun Israelin ja Hamasin välinen aseleposopimus tuli voimaan.
Iranin tukemat Jemenin huthikapinalliset tuomitsivat tänään iskujen jatkamisen Gazaan. Lisäksi huthit uhosivat kiihdyttävänsä hyökkäyksiään palestiinalaisten tukemiseksi.
Aiemmin maaliskuussa huthit uhkasivat hyökätä Israelin aluksia vastaan Punaisellamerellä.