New Yorkin vankikarkurit ovat jo Kanadassa?

Richard Matt (vas.) ja David Sweat.
Julkaistu 17.06.2015 20:12

MTV UUTISET – AFP

New Yorkin osavaltion vankilasta karanneet kaksi vankia ovat mahdollisesti Kanadassa.

Kanadan poliisi on ilmoittanut etsivänsä miehiä saatuaan useita vihjeitä, että vankikarkurit olisivat onnistuneet ylittämään rajan.

49-vuotias Richard Matt ja 35-vuotias David Sweat karkasivat liki kaksi viikkoa sitten Clintonin vankilasta. Vankila sijaitsee noin 40 kilometrin päässä Yhdysvaltojen ja Kanadan rajalta.

– Saimme tietoa, että parivaljakko on tullut Kanadaan, jota yritämme nyt yhteistyössä selvittää, Kanadan kuninkaallisen ratsupoliisin edustaja Francois Gagnon kommentoi AFP:lle.

Gagnonin mukaan Kanadan poliisi tekee tapauksessa yhteistyötä useiden yhdysvaltalaistahojen, kuten FBI:n kanssa.

The daily Journal de Montrealin mukaan vankikarkureiden epäillään ylittäneen rajan Yhdysvalloista Jackmanin kaupungista Quebecin provinssiin Kanadaan.

Alue on pääasiassa metsää ja vuoristoa.

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat