Britannian lennonjohtojärjestelmän tiistaiset ongelmat aiheuttavat muutoksia lentoliikenteeseen myös tänään.
Useilla lentokentillä Britanniassa oli teknisiä ongelmia lennonjohdon järjestelmissä tiistaina.
Britannian lennonvarmistuspalvelu NATS kertoi tiistai-iltana onnistuneensa korjaamaan viat, mutta tilanteen vuoksi lentoja on jo jouduttu perumaan keskiviikolta.
Lähes 180 lähtevää tai saapuvaa lentoa perutaan keskiviikkona lennonjohtojärjestelmän vian seurauksena, kertoo lentojen seurantapalvelu Flightradar.
Lähes kaikki peruutetut lennot koskevat Lontoossa sijaitsevaa Heathrow'n lentoasemaa. Finavian mukaan ainakin päivän ensimmäinen Heathrow'lta Helsinki-Vantaalle saapuva lento on peruttu. Lennon oli määrä laskeutua Suomeen kello 12.15.
Tiistaina yli tuhat lähtevää tai saapuvaa lentoa peruttiin lennonjohtojärjestelmän vian vuoksi. Heathrow ilmoitti tiistai-iltana lähtevien lentojen jatkuneen teknisen vian jälkeen, mutta varoitti häiriöiden jatkuvan. Ongelmat ovat vaikuttaneet muun muassa Lontoon Heathrownin ja Gatwickin lentokenttiin.
– Suosittelemme matkustajia tarkistamaan lentoyhtiöltään uusimmat tiedot lennostaan ennen kuin he matkaavat lentokentälle, Heatrow'n lentokentän X-tilillä kerrotaan.

