Mikko Koskinen on torjunut Suomen maalilla kaikki kolme MM-turnausottelua. Näistä tuloksena on kolme voittoa.
MTV Sportin asiantuntija Pasi Nurminen on seurannut luottavaisin mielin Koskisen maalivahtityöskentelyä, vaikka USA-ottelusta jäi parannettavaa seuraavaan kamppailuun.
– Kyllähän sellainen määrätty taso on näkynyt koko ajan tekemisessä. Jos ajatellaan viime peliä, niin USA-ottelu oli ensimmäinen varsinainen testi. Tärkein juttu oli, että hän pystyi voittamaan sen pelin, joka on aina mittari numero yksi.
– Kyllähän siinä meni pari sellaista maalia, jotka Mikko pystyy ottamaan kiinni. Taas jos mietitään kenttäpeliä, niin Mikko venyi pariin sellaiseen huippupelastukseen, että sillä paikattiin sitä osastoa, Nurminen näkee.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Ykkösmaalivahdin viitta ei ole Koskisen näyttöjen jälkeen vaihtumassa. Onhan hän osoittanut hyviä otteita harjoitusotteluista lähtien.
– Kyllä häneen on luotettu harjoituspeleistä lähtien erittäin vahvasti. Se viesti olisi minun mielestä pitänyt välittyä jo joka puolelle. Hän on voittanut valmennusjohdon luottamuksen itselleen.

