Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Operaatio Duo herätti krp:n epäilykset Aarniosta

Krp löysi kotietsinnällä marraskuussa 2013 Aarnion käytössä olleesta autotallista puhelimen, jota "Pasilan mies" oli käyttänyt.
Krp löysi kotietsinnällä marraskuussa 2013 Aarnion käytössä olleesta autotallista puhelimen, jota "Pasilan mies" oli käyttänyt.
Julkaistu 19.05.2015 15:02

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Esitutkinta-aineistosta selviää, että keskusrikospoliisi kiinnostui Jari Aarnion tekemisistä operaatio Duon aikana.

Krp aloitti tynnyrijutun tutkinnan, kun Hollannissa oli vuoden vaihteessa 2011-2012 takavarikoitu Suomeen matkalla ollut 140 kilon hasistynnyri.  Siinä oli samanlaisia Daavidin tähti -hasislevyjä, jollaisia Helsingin huumepoliisi oli takavarikoinut ns. Pihlajamäen jutun tutkinnassa.

Tuolloin krp ja Helsingin poliisi sopivat, että jutussa tehdään yhteistyötä. Operaatio sai nimen Duo.

Krp halusi selvittää maahantuonnin ja Helsingin poliisi hasiksen levityksen Suomessa. Yhteistä tutkintaryhmää ei kuitenkaan perustettu.

Maaliskuussa 2012 krp tarkkaili tynnyrijutun tiimoilta UB-jengipomo Keijo Vilhusta, joka yllättäen tapasi Jari Aarnion Oulunkylän lähellä.

Tynnyrijutun puhelintiedoissa oli paljastunut tuntematon Pasilan mies, joka oli ollut yhteyksissä huume-erien vastaanottajiin.

Krp:ssä huomattiin, että Aarnio asui Länsi-Pasilassa, jonne Pasilan miehen puhelut usein paikantuivat. Osa Pasilan miehen puhelimista oli paikantunut kesä-heinäkuussa 2011 Hankoon. Krp haki tolppaluvat Hangosta ja ilmeni, että Aarnion virkapuhelin paikantui samoina päivinä niin ikään samaan tukiasemaan.

Palavereita

Kesäkuun 2012 alussa krp esitti Pasilan miestä koskevaa näyttöä Helsingin poliisin apulaispäällikkö Lasse Aapiolle. Helsingissä järjestettiin palaveri, jossa huumepoliisin edustajat ilmoittivat, ettei heillä ole tietoa kenen käytössä Pasilan miehen puhelimet ja prepaidit ovat olleet. Aapio kehotti krp:tä jatkamaan Pasilan miehen selvittämistä.

Heinä-elokuussa huumepoliisin ja krp:n palavereissa huumepoliisi toi esiin, että Pasilan mies saattaisi liittyä Helsingin operaatioihin. Helsingin huumepoliisi kertoi myös, että televalvontatietoja saatettiin manipuloida ja että Pasilan mieheen liittyvät tutkimukset saattaisivat vaarantaa "Helsingin poliisilaitoksen tutkinta- ja suojaamistekniikoiden salassapysymisen”.

Syksyllä 2012 Helsingin huumepoliisin edustajat ilmoittivat kaikkien Pasilan miehen matkapuhelinten ja prepaid-liittymien olleen Helsingin huumepoliisin käytössä. Henkilöitä ei kuitenkaan tuotu esiin.

Esitutkinnan mukaan Jari Aarnio toi palavereissa esiin anonymisaattorin, joka oli Helsingin poliisin käytössä. Sillä kyettiin estämään matkapuhelinten lähettäjä ja vastaanottajatietojen paljastumisen.

Krp lopetti Pasilan miehen tutkimukset.

Puhelin ja kenkä

Valtakunnansyyttäjänvirasto määräsi Aarnioon kohdistuvan virkarikostutkinnan kesällä 2013. Alkuun se liittyi Aarnion ja prostituoidun toimintaan ja laajeni syksyllä Trevociin.

Marraskuussa poliisi teki etsintöjä Aarnion kotiin, työpaikalle ja hänen käytössään olleisiin autotalleihin. Yksi Pasilan miehen matkapuhelin takavarikoitiin Aarnion autotallista kengän sisältä.

Lisää aiheesta:

Poliisi oli Niko Ranta-ahon perässä viime kesänä heti tutkintavankeudesta vapautumisen jälkeen – salaista seurantaa, valokuvia ja puhelinkuunteluaNäin huumepoliisin päällikköä Jari Aarniota alettiin epäillä huumekauppaa pyörittäneeksi Pasilan mieheksi – kimurantin tapauksen kaikki käänteet Syyte käsitellään salassa – Vuosiko Aarnio tiedon krp:n peitepoliisi "Mikestä"?Krp:n mies pimittämisestä: Miksei voinut kertoa kuin poliisi poliisille?Krp:n komisario Pasilan miehen paljastumisesta: "Se oli sellainen lekalla päähän -hetki"Krp:n poliisi huumepoliisista: Välit viileät, palaverit kuumat
Jari AarnioRikos

Tuoreimmat aiheesta

Jari Aarnio
  • 25.9.18:52
    Rikospaikka

    Ex-vanginvartija paljastaa, millaisia julkisuudesta tutut vangit ovat: "Menee heittämällä vaikeiden vankien top kolmoseen"

  • 9.6.06:06
    Huumerikokset

    Jari Aarnion rikosten paljastuminen oli shokki huumepoliisissa – etsintä kuin elokuvista: "Tiloihin marssi poliiseja konepistoolit tanassa"

  • 07.11.202414:42
    Verot

    Immu, Nacci, Ranta-aho ja Aarnio – tällaiset tulot oli tunnetuilla rikollisilla

  • 06.10.202419:20
    Rikospaikka

    "En ollut hyvä ihminen poliisina" – Mikael Runebergin ura Jari Aarnion alaisena päättyi potkuihin ja vankeustuomioon

  • 27.06.202410:48
    Oikeudenkäynnit

    Hovioikeus hylkäsi ex-poliisien syytteet Jari Aarnioon liittyvässä oikeudenkäynnissä