Montreal Canadiensin kokoonpanosta sunnuntain Anaheim-ottelussa pudonnut Patrik Laine pitää valmennuksen ratkaisua perusteltuna.
Laine sai Montrealin 2–3-tappiossa peliaikaa vain reilut kymmenen minuuttia. Hän vietti varsinkin ottelun kolmannessa erässä pitkiä jaksoja vaihtopenkillä.
Canadiensin päävalmentaja Martin St. Louis selvitti penkityksen syytä ottelun jälkeen.
– Minusta se ketju ei tehnyt tarpeeksi molemmissa päissä jäätä, joten tein vain sen ratkaisun. Valmentajana täytyy seurata tuntemuksiasi pelin aikana, St. Louis sanoi.
Lue myös: Patrik Laineella karu kohtalo – päävalmentaja tylytti
Laine otti päätöksen rauhallisesti vastaan. Hän puhui medialle ennen keskiviikkoyönä Suomen aikaa San Josessa pelattavaa vierasottelua.
– Se ei ole koskaan hauskaa, mutta täytyy myös ymmärtää, että ne jätkät pelaavat, joilla kulkee, ja meillä ei kulkenut. Se on niin yksinkertaista, Laine totesi.
– Se oli vain yksi peli, ja minun täytyy palata toimeen ja tavallaan ottaa opiksi eikä murehtia asioista liikaa, Laine pohti.
– Tämä oli vain yksi peli pitkästä kaudesta. Näitä sattuu. Pitää vain olla kaiken kaikkiaan parempi.
Laine sai Anaheim-ottelun laiskasta luistelemisestaan kritiikkiä muun muassa entiseltä Canadiens-pelaaja Gilbert Delormelta, joka haukkui BPM Sportsilla suomalaisen puolustamisesta ”säälittäväksi”.
Maalitykki kertoo kaiken olevan fyysisesti kunnossa.
– Kroppa tuntuu aika hyvältä ja myös luistelu tuntuu hyvältä. Itseluottamukseni ei tietenkään ole superkorkealla, joten se pois lukien tunnen oloni aika hyväksi, Laine kommentoi.
– Se on aika rankkaa, jos kroppa tuntuu olevan kunnossa, mutta kiekot pomppivat eikä itseluottamus ole ihan kunnossa. Se tekee asioista vähän vaikeampia, joten täytyy tuoda jotain muuta pöytään.
– Pitää vain tehdä töitä. Se ei auta mitään, että on vihainen ja ärsyyntynyt, Laine päätti.