Presidentti Niinistö otti kantaa Turkin terrori-iskuun: "Tätä on torjuttava porukalla"

Niinistön Sale
Lehtikuva
Julkaistu 29.06.2016 13:07

MTV UUTISET

Presidentti Sauli Niinistö jatkoi tänään maakuntakierrostaan Imatralla. Hän otti kantaa myös myöhään eilen illalla Turkin Atatürkin lentokentällä tapahtuneeseen terrori-iskuun.

– Terrorismin torjunnassa pitää löytää enemmän ja enemmän yhteistyötä. Porukalla lähteä torjumaan sitä. Se ehkä nostaisi myös sellaista ajattelua, että yhdessä voidaan tehdä tärkeitä asioita isojen maitten kesken, iskuista surunvalittelut aamulla esittänyt Niinistö kertoo presidentin kanslian tiedotteessa.

Imatralaisille Niinistö otti esiin puheessaan nuorten huomioimisen ja kannustamisen.

– Me jokainen olemme paljon vartijoita siinä suhteessa. Meillä jokaisella on läheisiä, naapureita, päivittäisiä tapaamisia jopa tuntemattomien kanssa.

Niinistö Imatra 1Niinistö pääsi pikkumiehen kanssa jälleen yhteen selfieen Imatralla.Katri Makkonen/Tasavallan presidentin kanslia

– Pienetkin hyväksymiset tai torjunnat voivat saada aikaan ikimuistoisia muistoja tai jopa käyttäytymisen muutoksia siellä nuoressa mielessä. Tällaisen pienen kansan voima on siinä, että ymmärrämme toinen toisiamme, että me osoitamme, että me välitämme toinen toisistamme, että me kuulumme yhteen. Se on tärkeä ominaisuus se eheys, Niinistö jatkoi.

Niinistö tapasi Imatralla kaupunkilaisia kävelykatu Koskenpartaalla ja tutustui Ukonniemen matkailualueeseen ja urheilukeskittymään.

Niinistö Imatra 2Presidentti keskustelee Kymenlaakson Hiihto ry:n Hopeasomparyhmän kanssa Ukonniemen urheilukeskuksessa.Katri Makkonen/Tasavallan presidentin kanslia

Niinistö Imatra 3Presidentti kansan parissa.Katri Makkonen/Tasavallan presidentin kanslia

2:18img

Tuoreimmat aiheesta

Ataturkin isku