Asiantuntijan mukaan Suomessa on pääpuolisin hyvä rokotusohjelma, mutta siitä löytyy kuitenkin puutteita.
Rokotetutkimuskeskuksen professorin Timo Vesikarin mukaan suomalaiseen rokotusohjelmaan pitäisi lisätä HPV-rokote kohdunkaulasyöpää vastaan, vesirokkorokote sekä B-hepatiittirokote vauvoille.
– Hepatiitti B -virus on vielä aika harvinainen Suomessa, mutta kansainvälistymisen myötä se on kasvamassa. Rokote olisi kuitenkin matkailijoille tärkeä. Hepatiitti B on tämmöinen seksin kautta leviävä. Ja jos rokote annettaisiin vauvoille, olisi mahdollinen vaiva päiväjärjestyksestä pois, Vesikari kertoi MTV3:n Huomenta Suomen haastattelussa.
Hänen mukaansa myös HPV-rokotteesta on saatu positiivisia kokemuksia Euroopassa. Hän kummastelee sitä, miksei rokote ole tullut Suomen rokoteohjelmaan.
– Rokote on kaikkialla muualla Euroopassa jollain tasolla käytössä. Ehkä se on osittain asenne- ja rahakysymys, miksei rokotetta ole otettu käyttöön, Vesikari pohtii.
(MTV3)
Katso Rokotetutkimuskeskuksen professorin Timo Vesikarin haastattelu: (Huomenta Suomi 30.7.2012)
Sumo video id