Ruotsin kärkihiihtäjiin lukeutuva Calle Halfvarsson lähtee tulevaan olympiatalveen kokeillen uutta. Sinikeltaisten maajoukkuetta peräti 14 kauden ajan edustanut Halfvarsson, 36, kertoi perjantaina jättävänsä maajoukkueen.
– Olen miettinyt erilaisia vaihtoehtoja ensi kaudeksi, jolla olympialaiset ovat se suuri tavoite. Minkä polun valitsen? Tuota päätöstä en tehnyt yhdessä päivässä, mutta lopulta tulin siihen tulokseen, että eteneminen yksin on paras väylä minulle juuri nyt, Halfvarsson totesi Expressenille.
– Maajoukkueessa ei ole mitään vikaa, olen viihtynyt siellä kovasti. Mutta luulen, että tämä on oikea valinta minulle. Ja sellainen, joka voi antaa lisäbuustia.
Halfvarssonin tähtäimessä on ensi kaudella Milano-Cortinan olympialaiset. Hän aikoo jatkaa uraansa Falunin koti-MM-kisoihin 2027.
Ruotsalaisella ei ole vielä valmentajaa ensi kaudeksi, mutta hänellä on silti selvät sävelet harjoittelun suhteen.
– Aion satsata sprinttiin viimeisinä vuosina, jotka minulla on jäljellä, Halfvarsson valottaa suunnitelmiaan.
Hän suunnittelee harjoituksiin täyskäännöstä suhteessa entiseen.
– En ole koskaan tehnyt niin aikaisemmin, vaan harjoitellut pitkiä matkoja silmällä pitäen vuosi toisensa jälkeen, joten tämä kuulostaa hauskalta haasteelta.
Viime kausi meni Halfvarssonilta alavireisesti. Hänen paras sijoituksensa Trondheimin MM-kisoissa oli yhdistelmäkisan 17:s sija.