Paljastavat kellonajat: Näin Eagle S -operaatio eteni

1:00imgKatso videolta öljytankkerin epäilyttävät liikkeet.
Julkaistu 27.12.2024 13:17

MTV UUTISET – STT

Eagle S -öljytankkerin pysäyttäminen Estlink 2 -kaapelin katkeamisen takia kesti tunteja. Öljytankkerin epäillään aiheuttaneen sähkönsiirtokaapelin vaurioitumisen Suomen ja Viron välillä.

Kantaverkkoyhtiö Fingrid kertoi joulupäivänä, että Estlink 2 -kaapeli irtosi verkosta joulupäivänä kello 12.26.

Rajavartiolaitos sai yhtiöltä iltapäivällä tiedon vikaantuminen. Hyvin nopeasti kävi ilmi, että muutama alus oli samaan aikaan alueella ja huomio pystyttiin kohdentamaan oikeaan alukseen. 

Helsingin poliisilaitos sai 14.47 poliisiylijohtajalta tiedon, että Suomenlahdella on tapahtunut kaapelivaurio, jossa on syytä epäillä rikosta.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb kertoo, että valtionjohto sai kello 15.02 tilannekuvan siitä, mitä oli tapahtumassa. Tilanteen etenemistä seurattiin noin 15–30 minuutin välein. 

Paikalle siirtynyt vartiolaiva havaitsi, ettei kyseisellä aluksella ollut ankkuria paikallaan.

Viranomaiset tulivat tulokseen, että alus on saatava haltuun tapahtuneen selvittämiseksi.

1:26imgStubb: Näin valtiojohto seurasi Eagle S -operaatiota.

Lue myös: Stubb kaapelituhosta: Näin Suomi vastaa

Yhteys tankkeriin kuusi tuntia kaapelin katkeamisen jälkeen

Rajavartiolaitoksen vartiolaiva Turva otti yhteyttä Eagle S -öljytankkeriin ensimmäisen kerran joulupäivänä noin kello 18.30, kertoo Helsingin poliisin ylikomisario Juha Hietala STT:lle.

Stubb kertoi, että yhteydenottoon ei heti vastattu, mutta Hietalan mukaan alukseen saatiin yhteys ensimmäisellä yrittämällä ja aluksen miehistö oli alusta pitäen yhteistyökykyinen.

Helsingin poliisin päällikkö Jari Liukku kertoi eilen tiedotustilaisuudessa, että yleisjohto siirtyi Rajavartiolaitokselta poliisille kello 18.40. 

4:08imgPresidentti Stubb listasi 6 asiaa Suomenlahden kaapelituhoista.

Lue lisää: Poliisi julkaisi kuvia Eagle S:stä – todisteita etsitään sekä laivalta että merenpohjasta

Nousu laivaan sydänyöllä

Suomalaisviranomaiset lensivät aluksen luo Rajavartiolaitoksen ja Puolustusvoimien helikoptereilla joulupäivän ja tapaninpäivän välisenä yönä. Lupa helikopterioperaatioon alukselle oli Hietalan mukaan jo siinä vaiheessa, kun siihen otettiin yhteyttä.

Hietala ei kommentoi sitä, kuinka paljon joukkoja laivalle nousi.

– Kyseessä on yli 200 metriä pitkä alus, eli kyllä sinne meni enemmän kuin yksi partio, hän sanoo.

Ensimmäinen poliisin ryhmä laskeutui Helsingin poliisin päällikkö Jari Liukun mukaan alukselle kello 00.28. Öljytankkeri oli viranomaisten hallussa Suomen aluevesillä tapaninpäivänä noin kello puoli yksi yöllä ja aluksen komentosilta otettiin haltuun.

Juttua päivitetty kokonaisuudessaan 27.12.2024 kello 13.55.

Tuoreimmat aiheesta

Merikaapeli