Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Siepatuksi joutunut jihadismitutkija Atte Kaleva uskoo suomalaisnaisen selviävän: "Toivoa ei kannata menettää"

2:14Afganistanissa siepatun suomalaisnaisen olinpaikka edelleen hämärän peitossa
Julkaistu 22.05.2017 19:45
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Atte Kaleva uskoo, että Afganistanissa siepatulla suomalaisnaisella on hyvät mahdollisuudet selviytyä.

Jihadismitutkija ja itsekin Jemenissä neljä vuotta sitten siepatuksi joutunut Kaleva sanoo, ettei toivoa vapauttamisesta kannata menettää.

Atte Kaleva uskoo, että nainen on siirretty kaappaajien kannalta turvallisempaan paikkaan. Nyt voidaan vain odotella, että kaappaajat ilmoittavat, mitä he haluavat.

– Luultavasti jotakin pyydetään. Se voi olla rahaa tai jotain muita taloudellisia etuisuuksia. Se voi olla vesijohtoverkostoja tai infrastruktuuria sinne alueelle. Voi myös olla, että sieppaus on tehty propagandatarkoituksessa. Tietyt islamistiryhmät haluavat, että tällainen kristillinen järjestö, jossa suomalaisnainen työskenteli, lähtisi kokonaan pois Afganistanista, pohtii Kaleva.

operation mercy
Suomalainen avustustyöntekijä siepattiin tästä rakennuksesta Kabulissa.AFP / Lehtikuva

Jonkinlaisia lunnaita on maksettu

Vuoden 2001 jälkeen Afganistanissa on siepattu noin sata ulkomaalaista.

Sieppaukset ovat useimmiten päättyneet siepatun vapauttamiseen. Kaleva uskoo, että myös lunnaita on maksettu.

– Kun aika monet kuitenkin vapautuvat, minun on vaikea nähdä, että sieppaajat hyvää hyvyyttään vapauttelisivat vankeja. Kyllä he varmaan jotakin siitä ovat saaneet, mutta eihän mikään taho halua myöntää, että me maksetaan lunnaita. Meillä Suomessa viranomaisten toiminta on aika läpinäkyvää ja pystytään hyvin saamaan selville, maksetaanko vai ei. Kaikkialla maailmassa näin ei ole. Siellä rahaa voi liikkua ilman, että se on jäljitettävissä.

"Paniikkia pyrittävä välttämään"

Atte Kalevan mielestä siepatun tärkein selviytymiskeino on rauhallisuus.

– On tärkeää säilyttää oma mielenhallinta, pyrkiä siihen, ettei joutuisi paniikkiin. Sitä ei toki itse voi valita, mutta pyrkisi ajattelemaan loogisesti ja analyyttisesti. Tärkeää on erottaa kiistämättömät tosiasiat ja kiistanalaiset tosiasiat. Jos lähtee tekemään päätelmiä omien pelkojen ja kuvitelmien kautta, se johtaa vääränlaiseen lopputulokseen.

Kabul Afganistan poliisiAfganistanin turvallisuustilanne on heikentynyt viime vuosina.AFP / Lehtikuva

"Onneksi pystyimme keskustelemaan"

Kaleva korostaa, että toivoa vapauttamisesta ei kannata menettää, vaikka sieppaus kestäisi pitkäänkin.

– Kyllä sieppaus on lähtökohtaisesti sellainen operaatio ja prosessi, että kyllä sieppaajillakin on intressi säilyttää siepattu hengissä. Niin kauan kuin siepattu on hengissä – niin kuin hän meidän tietojen mukaan on – niin kauan on toivoa.

Kaleva kertoo itse jo päässeensä yli kaappauksesta.

– Kaikilla on yksilöllisiä prosesseja, miten näistä selvitään. Minulla oli se hyvä puoli, että olin vaimoni Leilan kanssa siellä ja keskusteltiin keskenämme. Saatiin olla yhdessä jo sieppauksen aikana ja keskusteltiin myös sen jälkeen. Se on auttanut paljon. Jos nyt kaapattu suomalainen joutuu olemaan yksin, se voi olla kuormittavampaa.

Lisää aiheesta:

Kaikki al-Holin leirin naiset eivät välttämättä halua palata Suomeen – "En usko, että hän päästäisi pelkästään lapsensa Suomeen" Atte Kaleva: Sieppaajien kanssa on tehty sopimus suomalaisnaisesta – "Tuskin vapauttivat häntä hyvää hyvyyttään"Ex-kollega: Vapautettu suomalaisnainen kykenee kohtaamaan sieppaustilanteen keskivertoa paremmin Siepattu suomalaisnainen pyytää apua videolla – Atte Kaleva: "Hän on elossa ja se on hyvä uutinen"Asiantuntija: Afganistanin tilanne huonontunut koko ajan – autot vaihdettu panssaroituun kulkueeseen Afganistanissa siepatun suomalaisnaisen kohtalosta vain vähän tietoa – UM: lunnaisiin ei suostuta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:08
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • 19:00
    Huumeet

    Voisiko opioidikriisi tapahtua Suomessa? Asiantuntijalta huolestuttavia uutisia

  • 18:17
    Kadonneet

    11-vuotias lapsi kateissa Turussa

  • 17:40
    Linda Lampenius

    Linda Lampenius osti anteeksipyynnön Peter Nygårdille – SK: Sanoma maksaa viulistille nyt rahat takaisin ilmoituksesta

  • 17:00
    Salo

    Länsiradasta pian päätöksiä Salolta ja Lohjalta – kansanäänestystä ei järjestetä Salossa