Donald Trumpin tullipäätökset ovat herättäneet huolta jo hänen tukijoissaankin, kertoo MTV uutisten kirjeenvaihtaja Yhdysvalloista.
Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ilmoittamien laajojen tuontitullien aiheuttama syöksylasku maailman pörsseissä jatkui maanantaina.
Osakemarkkinat niin Euroopassa, Yhdysvalloissa kuin Aasiassa putosivat selvästi pakkaselle pörssiviikon alkajaisiksi. Alkuillasta alamäki kuitenkin hieman tasoittui.
Yhdysvalloissa Wall Streetin kolmesta pääindeksistä teknologiapainotteinen Nasdaq-indeksi päätyi maanantaina plussalle. Indeksi oli 0,1 prosenttia vihreällä.
Laaja-alainen S&P 500 -indeksi oli pörssin sulkeutuessa 0,2 prosenttia pakkasella. Teollisuusindeksi Dow Jones oli miinuksella 0,9 prosenttia.
Taantuman todennäköisyys kasvanut
MTV Uutisten Yhdysvaltain kirjeenvaihtajan Mari Karppisen mukaan Yhdysvalloissa sijoittajat ovat olleet maanantaina paniikissa.
– Maailmankuulu [liikepankki] Goldman Sachs päivitti taantumaennusteessaan, että taantuman mahdollisuus Yhdysvalloissa on nyt 50 prosenttia.
– Ennustus perustuu siihen toiveajatteluun, että Trump ei edes asettaisi keskiviikon jättitulleja voimaan, Karppinen kertoo Kymmenen uutisissa.
Lue myös:
Trumpilta uusi raju uhkaus Kiinalle
EU ehdottaa 25 prosentin vastatulleja USA:lle
Trump ei ole kuitenkaan ainakaan tähän mennessä osoittanut aikeita perääntymisestä.
Hän sanoi myöhään illalla Suomen aikaa, ettei harkitse viime viikolla ilmoittamiensa tullimaksujen täytäntöönpanon keskeyttämistä, jotta ehtisi neuvotella niistä kohdemaiden kanssa.
Hänen mukaansa neuvotteluja on kuitenkin luvassa ja "sopimukset ovat reiluja".
Trump kommentoi asiaa esiintyessään toimittajille Washingtonissa Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun kanssa.
Ristiriitaisia viestejä hallinnon suunnalta
Trumpin hallinnosta on aiemmin väläytelty, että tullikiistassa olisi neuvotteluvaraa.
Karppisen mukaan Trumpin hallinon ristiriitainen viestintä jatkuu edelleen.
– Muun muassa valtiovarainministeri on rauhoitellut, että taantuman uhka ei olisi näin vakava ja korostanut sitä, kuinka moni maa on lähestynyt Yhdysvaltoja kertoakseen halustaan neuvotella tulleista.
– Trump itse ja hänen kauppaministerinsä taas ovat korostaneet sitä, että tässä voi olla vain hetkellistä kipua, ennen kuin pitkäkestoiset tullit kääntävät kaiken Yhdysvalloille parhain päin.
Trumpin tukija pyysi aikalisää
Moni Wall Streetin vaikuttaja tuki Trumpia viime vaaleissa, mutta joidenkin tukijoiden luottamus on alkanut rakoilla.
– Yllättävän hiljaa julkisesti kritiikkiensä kanssa moni vaikuttaja on tähän asti ollut, mutta kun nyt sen verran miljoonia on hävinnyt kuin tuhka tuuleen, alkaa kritiikkiä kuulua, Karppinen kertoo.
Muun muassa miljardööri Bill Ackman on ottanut tilanteeseen kantaa hyvin voimakkaasti.
– Hän on varoittanut, että mikäli keskiviikon tullit tulevat voimaan, siitä alkaa taloudellinen ydinsota. Hän varoitti Trumpia siitä, kuinka Yhdysvallat menettää uskottavuuden markkinana ja liiketoimintamaana ja ehdotti 90 päivän taukoa tulleihin.
– Myös kongressissa on kourallinen republikaaneja, jotka yrittävät lakihanketta, jolla yritettäisiin vähentää presidentin valtaa tariffeissa. Republikaanienemmistöisessä kongressissa hankkeen ei kuitenkaan uskota lopulta etenevän.
Juttua täydennetty ja päivitetty 7.4.2025 kello 23.03 ja 23.16.