Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liigassa tapahtuu kummia – IFK-tähden takanakin syntyy tuhoisaa jälkeä: "Saa nähdä, mihin asti jatkuu"

2:52HIFK:n Iiro Pakarinen kommentoi älytöntä maalivirettäänHIFK:n Iiro Pakarinen kommentoi älytöntä maalivirettäänMatti Raivio/All Over Press
Julkaistu 28.10.2024 19:45
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

HIFK:n Iiro Pakarinen on äitynyt jääkiekon SM-liigassa huimaan maalitahtiin viimeisteltyään jo kauden 19 ensimmäisessä ottelussa 22 maalia. Eikä liigasyksyn ilotulitus ole suinkaan ollut vain Pakarisen harteilla.

IFK:n ykköskenttä on ollut syyskaudella likimain pitelemätön. Pakarinen (22+4) johtaa maalipörssiä ja on pistepörssissä toisena, Jori Lehterä (5+29) johtaa piste- ja syöttöpörssiä, Kristian Vesalainen (11+14) on maalipörssissä kolmantena ja pistepörssissä neljäntenä.

Pakarisen ja Vesalaisen lisäksi Kärppien Reid Gardiner (16) ja Lukon Jami Krannila (10) ovat jo tässä kohtaa kautta rikkoneet kymmenen maalin rajan. 20 maalin rajaa, jota MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi pitää "tosi kovan pelaajan" rajana, tulee alkukauden maalitahdilla uhkaamaan talven mittaan poikkeuksellisen suuri määrä pelaajia.

14 viime kauden aikana 20 maalin rajan on puhkaissut keskimäärin 11 pelaajaa. 30 maalin rajan on rikkonut kautta kohden nollasta kahteen pelaajaa.

Kuvaavaa onkin, että tällä hetkellä maalipörssissä sijoilla 1–9 olevat pelaajat ovat tasaisella vauhdilla kaikki matkalla yli 30 maalin kauteen.

– Se on aika paljon. Saa nähdä, mihin asti se jatkuu, Kivi sanoo.

Liiga tiedotti aiemmin lokakuussa, että koko sarjassa oli 83 ensimmäisen ottelun jälkeen tehty maaleja kovemmalla tahdilla kuin kertaakaan sitten kauden 2006–2007. Ottelua kohti maaleja oli tuossa kohtaa tehty 5,88, ja tällä hetkellä lukema on jo 5,94.

Kiven mukaan selittävä tekijä kasvaneisiin maalimääriin löytyy puolustuspelaamisesta.

– Kun välillä pyöritään parikin minuuttia omissa, tullaan puolustuspelitaitoihin, että miten pelaaja osaa laittaa pelin poikki; käyttääkö nopeutta, älyä vai voimaa.

– Kun katsoo peräkkäiset pelit Suomesta ja Ruotsista, niin kyllä he paljon aggressiivisemmin Ruotsissa käyvät kiinni. Se on puolustuspelitaitoa, että halutaan pistää peli poikki, eikä niin, että vain liu'utaan perässä tasuri mielessä.

SM-liigan tuomarilinjassa tapahtui tälle kaudelle tultaessa merkittävä muutos, ja sääntötulkintoja varsinkin estopelaamisen osalta kiristettiin aiempaan verrattuna.

– En näe, että siinä olisi paljon yhtäläisyyksiä, Kivi sanoo kasvaneisiin maalimääriin viitaten.

Lisää aiheesta:

Erikoismies takoo nyt hurjaa jälkeä SM-liigassa – Pekka Saravo naurahtaa esimerkkien kohdalla: "Hakkaa, kahvaa…"Nämä neljä joukkuetta nousivat esiin, kun Liigaviikko niputti alkukauden onnistujat – "Kovin painetila vuosikausiin"HIFK:n ykkösketju dominoi hurjalla tavalla – Karri Kiveltä varoituksen sana: "Valmennuksen täytyy seurata"Hurjasti urakoiva SM-liiga-tähti pelaa elämänsä kautta 31-vuotiaana – kertoo hersyvän muiston debyyttiottelustaan: "Karmea alku"Unelmakevättä pelaavan SM-liiga-tähden ura kävi syvässä kuilussa, josta nousu vaati kovan päätöksen: "Rupesin ehkä luulemaan liikoja itsestäni""Kovia nimiä on jäänyt taakse" – Tapparan Kristian Kuusela ohitti jääkiekkoleijona 162:n kaikkien aikojen pistepörssissä
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen16:24
    Jääkiekko

    Tässä on Doug Sheddenin uusi osoite

  • Eilen07:01
    Jääkiekko

    "Miten on mahdollista?" – erikoinen tieto kuumasta liigajoukkueesta ällistyttää Karri Kiveä

  • 14.12.20:03
    Kärpät

    Kärpät kaappasi SM-liigasta tutun ruotsalaisen

  • 14.12.17:35
    Sport

    Kaukalosta kadonnut SM-liigapelaaja: Sopimus purettu

  • 14.12.10:44
    Ässät

    SM-liigassa tapahtuu nyt kummia: "Tämmöistä ei ole tarvinnut vuoteen sanoa"