Presidentti piti teemaistunnon avauspuheen.
Presidentti Alexander Stubb sanoi Pohjoismaiden neuvoston teemaistunnossa Helsingissä, että grönlantilaisten tulevaisuus on grönlantilaisten päätettävissä.
Hän sanoi uskovansa, että näin tulee myös tapahtumaan.
Stubb vastasi istunnossa useiden osallistujien Grönlantia koskeviin kysymyksiin.
Pohjoismaiden neuvoston vuotuinen teemaistunto alkoi maanantaina Helsingissä. Kaksipäiväiseen istuntoon kokoontuu noin 90 pohjoismaista kansanedustajaa keskustelemaan pohjoismaisen turvallisuuden ja varautumisen kehittämisestä.
Stubb käy neuvoston jäsenten kanssa keskustelua vahvemmasta pohjoismaisesta yhteenkuuluvuudesta turvallisuuden ja varautumisen saralla.
Neuvoston jäsenten on tarkoitus keskustella siitä, miten Pohjoismaat voivat yhdessä vahvemmin vastata lisääntyviin turvallisuushaasteisiin.
Aiheina on myös puolustuksen, yhteiskunnan turvallisuuden ja varautumisen vahvistaminen hybridivaikuttamisen, disinformaation ja kriittisen infrastruktuurin haavoittuvuuden aikakaudella.
Lue myös: Stubb: Suomessa pitää varautua poliittisten suhteiden avaamiseen Venäjälle
Istuntoon on kutsuttu myös Baltian yleiskokouksen, Länsi-Pohjolan neuvoston, Itämeren parlamentaarikkokonferenssin sekä Benelux-parlamentin jäseniä.