Tampereen taivaalla ilmalaivoja – tästä on kyse

2:08imgKatso myös juttu vuodelta 2022: Joensuulainen yhtiö aikoo hankkia oman laivaston – Ilmalaivoilla on uusi, yllättävä käyttötarkoitus.
Julkaistu 24.04.2025 10:35
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Tampereen yllä purjehtii lähipäivinä ilmalaivaa muistuttavia kuvausaluksia, Tampereen kaupunki kertoo tiedotteessaan.

Kyseessä on kotimaisen Kelluu-yrityksen kuvaustyö, joka toteutetaan osissa 28. hutikuuta ja 9. toukokuuta välisenä aikana.

Kuvausten tuloksena kaupungista saadaan tarkka 3D-malli, jota hyödynnetään esimerkiksi kaupunkisuunnittelussa.

Ilmalaivan oloiset alukset liikkuvat noin sadan metrin korkeudessa Tampereen keskustan yllä.

Kuvaukset alkavat maanantaina. Ajankohtaan liittyy kuitenkin säävaraus, sillä huono sää saattaa siirtää tai pitkittää kuvauksia. 

Lue myös: Laiva on lastattu sensoreilla ja kameroilla – ilmalaivojen uusi käyttötarkoitus yllättää

Kuvista ei voi tunnistaa ihmisiä

Tampereen kaupunki on tilannut kuvaukset 3D-mallinnuksia tekevältä Kelluu Oy:lta, ja kuvauksia varten on hankittu erityislupa. 

– Suuret alukset voivat herättää kaupunkilaisissa ihmetystä ja uteliaisuutta. Kuvausten avulla kaupungista saadaan tarkka 3D-"virtuaalimalli", josta on paljon hyötyä tulevaisuuden palvelujen suunnittelussa, kilpailukyky- ja innovaatioryhmän johtaja Teppo Rantanen Tampereen kaupungilta kertoo tiedotteessa.

Rantasen mukaan 3D-mallin avulla voidaan esimerkiksi suunnitella jatkossa paremmin kunnostustarpeita, osallistaa kaupunkilaisia suunnitteluun ja hahmottaa muuttuvan kaupungin kehitystä.

Ilmalaivoja muistuttavat alukset ovat Kelluu-nimisen yrityksen kuvauskalustoa. Niiden avulla kaupungista voidaan tehdä kaupunkisuunnittelun tueksi tarkka 3D-mallinnus. Kuva Joensuun kuvauksista.Ilmalaivoja muistuttavat alukset ovat Kelluu-nimisen yrityksen kuvauskalustoa. Kuva on Joensuun kuvauksista.Tampereen kaupunki / Kelluu

Kuvaukset toteutetaan anonymisoidusti, eli kuvista ei voi tunnistaa ihmisiä.

– Ilmalaivamme keräävät dataa, joka lähetetään tieturvallisesti pilvipalveluihimme. Vaikka data tarjoaa tarkan analyysin ihmismassoista, ei siinä näy tunnistettavasti ihmisiä, Kelluun järjestelmäarkkitehti Pauli Järviluoto kertoo. 

Kameroihin tallentuva materiaali ei tule julkiseen käyttöön, vaan sitä käytetään "digitaalisen kaksosen" muodostamiseen.

Digitaaliset kaksoset ovat 3D-kuvamallinnuksia, jotka muodostavat virtuaalisen kopion kaupungista.

– Digitaaliset kaksoset tarjoavat uusia mahdollisuuksia vuorovaikutteiseen kaupunkisuunnitteluun ja esimerkiksi melun, liikenteen ja ilmanlaadun simulointiin päätöksenteon tueksi, kaupunkiympäristön kehittämispäällikkö Matias Ansaharju toteaa.

Kuvausalukset ovat hiljaisia, joten kuvauksista ei koidu meluhaittaa. Lisäksi alukset ovat kaupungin tiedotteen mukaan päästöttömiä. 

Kelluu on toteuttanut vastaavan mallinnuksen Joensuun keskustasta.

Tuoreimmat aiheesta

Tampere