Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Terapeutti-Ville jää sairauslomalle – "Sairain työyhteisö, missä olen ollut"

Ville Merinen kuvattuna eduskunnan kyselytunnilla 10. lokakuuta.
Ville Merinen kuvattuna eduskunnan kyselytunnilla 10. lokakuuta.Lehtikuva
Julkaistu 17.10.2024 14:25(Päivitetty 17.10.2024 14:30)
Toimittajan kuva

Sara Güven

sara.guven@mtv.fi

Kansanedustaja Ville Merinen jää sairauslomalle. Hän kertoo asiasta Instagramissa.

Ensimmäisen kauden kansanedustaja Ville Merinen (sd.) kertoo sosiaalisessa mediassa jäävänsä sairauslomalle. Hän kertoi asiasta Instagramin tarinat-osiossa puoli kahden aikoihin torstaina. Instagramin tarinat katoavat 24 tunnin jälkeen julkaisusta.

– Olen miettinyt kaksi syksyä. Olenko minä viallinen vai oikeassa oleva ihminen, kun en kestä sotevaliokunnan meininkiä, Merinen kirjoittaa julkaisussaan.

Merinen on ollut vuodesta 2023 alkaen eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen.

– Tulin siihen johtopäätökseen. En ole viallinen. Olen itseasiassa yksi tän talon vahvimpia. Ei tuota kuulukaan kestää. Sairain työyhteisö, missä olen ollut. Lammas katselee sivusta, kun ihmisten katseet menee mykäksi, hän avaa asiaa.

Hän kertoo julkaisussaan laittavansa itsensä "parempaan kuntoon". Hän myös lisää julkaisunsa lopuksi, että "Terapeuttiville ei oo lammas".

Merinen on laittanut julkaisuunsa myös kuvakaappauksen Helsingin Sanomien torstaina aamulla julkaistusta artikkelista, jossa käsitellään sosiaali- ja terveysvaliokunnan huonoa työilmapiiriä.

Merinen on ammatiltaan psykoterapeutti ja hänet tunnetaan sosiaalisessa mediassa Terapeutti-Villenä. Hän on ollut aktiivinen niin Instagramissa kuin Tiktokissa myös kansanedustajana ja jakanut kansanedustaja työnsä ohella esimerkiksi mielenterveyteen liittyvää sisältöä.

Torstaina hän kertoikin jäävänsä myös tauolle sosiaalisessa mediassa. Tämä vaikuttaa päivityksen perusteella olevan sosiaali- ja terveysvaliokunnan ohella syynä sairauslomalle.

Päivityksessään Merinen kirjoitti myös, että "äitini on sairastunut vakavasti".

Merinen kertoi vuoden 2023 lokakuussa MTV Uutisille äitinsä parantuneen syövästä.

Lue myös: Terapeutti Villen äiti selviytyi syövästä: "Tämä on ollut kahden vuoden matka"

"Terapeutti-Ville" puhkesi kyyneliin eduskunnan edessä: "Täällä on jotenkin ahdistava tunnelma puhua"

Ville Merinen tunteikkaasta puheestaan eduskunnassa: ”Ehkä rohkeinta mitä olen koskaan tehnyt”

Lisää aiheesta:

Töihin palannut Terapeutti-Ville avoimena uupumusoireistaan: "Kun tulin autolle, kaikki ovet olivat selällään"Terapeutti-Ville palasi sairauslomaltaan eduskuntaan: "Parempi fiilis on nyt"Olga Temonen kertoo kuulumisistaan: "Tämä sairaus, niin hullua kun se onkin, on tuonut elämääni niin paljon hyvääkin"Kim Sainiolta riipaiseva postaus sairaudestaan: "Keho on kahleissa""Terapeutti-Ville" puhkesi kyyneliin eduskunnan edessä: "Täällä on jotenkin ahdistava tunnelma puhua""Terapeutti-Ville" osti vain yhden vaalimainoksen, mutta pääsi yli 6 000 äänellä eduskuntaan – näin hän onnistui
EduskuntaSDPPolitiikkaUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskunta
  • Eilen09:30
    MTV Uutisextra

    Ministeri Ikonen kutsui puolueet koolle puhumaan kuntaliitoksista – kavahtaa vielä pakkoliitoksia

  • pe13:46
    Politiikka

    RKP:n Adlercreutz tyrmistyi perussuomalaisten kuvista: "Voidaan käyttää Suomea vastaan"

  • ke17:41
    Orpon hallitus

    Yllättävä hetki eduskunnassa: Orpo kävi kättelemässä oppositiota tukeneen kokoomusedustajan

  • ti17:50
    Krista Kiuru

    Onko Krista Kiuru tullut uniisi? Kansanedustajat vastaavat

  • ti05:56
    Timo Vornanen

    MTV selvitti: Timo Vornanen voi "ratsastaa rahakkaaseen auringonlaskuun", vaikka putoaisi eduskunnasta