Jääkiekon NHL:ssä Florida Panthers voitti kotikaukalossaan Ottawa Senatorsin maalein 5–1. Voitto oli Floridalle viides kuuden viime pelin ajalta.
Floridan suomalaisista tehokkain oli joukkueen kapteeni Aleksander Barkov, joka teki yhden maalin ja syötti toisen. Pelin loppulukemat kruunasi tyhjään maaliin Anton Lundell.
Floridan Eetu Luostarinen ja Niko Mikkola sekä Ottawan Nikolas Matinpalo jäivät tehopisteittä.
Barkov nähdään Suomen joukkueen kapteenina 4 Nations -maajoukkueturnauksessa. Luostarinen ja Mikkola ovat niin ikään mukana Leijonien joukkueessa.
Ottawan maalilla nähtiin joukkueen ruotsalainen ykkösmaalivahti Linus Ullmark, joka pelasi toisen pelinsä sitten joulukuun lopun. Ullmarkille kertyi Floridan paineessa torjuntoja jopa 43.
Ottawa lähetti aiemmin tällä viikolla suomalaismaalivahti Leevi Meriläisen AHL-joukkue Belleville Senatorsiin, kun Ullmark toipui takaisin pelikuntoon.
Suomalaismaalivahtien kohtaamisessa Nashville Predators voitti kotonaan Buffalo Sabresin maalein 6–4. Nashvillen maalilla oli vuorossa Justus Annunen, jolle torjuntoja kirjattiin 25. Buffalon maalilla Ukko-Pekka Luukkonen torjui 17 kertaa.
Nashvillen riveissä toisen NHL-pelinsä pelasi suomalaishyökkääjä Joakim Kemell, joka jäi pisteittä. Buffalon Henri Jokiharju ei myöskään yltänyt tehoille.
Ristolaista ei nähty kaukalossa
Chicago Blackhawksin ja St. Louis Bluesin ottelu ratkesi vasta voittolaukauskilpailussa, jonka myötä kotijoukkue St. Louis voitti luvuin 6–5. Chicagon Teuvo Teräväinen nappasi pelistä tehot 1+1.
Kanadalaisjoukkueista Vancouver Canucks voitti kotikaukalossaan Toronto Maple Leafsin maalein 2–1.
Vancouverin maalilla aloitti Thatcher Demko, mutta hän lähti pelistä ensimmäisen erän aikana. Loukkaantumisesta ei raportoitu, mutta hän ei palannut vaihtopenkille loppuottelun aikana. Demkon tilalle tuli suomalaismaalivahti Kevin Lankinen, joka torjui 21 kertaa.
Pennsylvanian osavaltion joukkueiden kohtaamisessa Philadelphia Flyers voitti Pittsburgh Penguinsin 3–2. Isäntinä hääränneelle Philadelphialle voitto katkaisi viiden pelin tappioputken.
Pittsburghin maalilla oli parin viikon tauon jälkeen suomalaisveskari Joel Blomqvist, joka torjui 17 kertaa.
Philadelphian riveissä ei nähty suomalaispuolustaja Rasmus Ristolaista, joka oli nyt kolmannen pelin sivussa ylävartalovamman vuoksi. Ristolaisen toipumista on odotettu, sillä myös hänet on valittu Suomen joukkueeseen ensi viikolla alkavaan 4 Nations -turnaukseen.
New York Rangers voitti vieraissa Columbus Blue Jacketsin maalein 4–3. Rangersin suomalaispuolustaja Urho Vaakanainen ja Columbuksen suomalaishyökkääjä Mikael Pyyhtiä jäivät pisteittä.