Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tori.fissä huijariostajia – näyttävät myyjälle väärennetyn kuitin tai tiliotteen

27:33Turkulainen Pauli vetää nettihuijareita nenästä ja tekee niistä videoita YoutubeenTurkulainen Pauli vetää nettihuijareita höplästä.
Julkaistu 21.10.2019 12:16
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

visahogmander

Huijauksia on tehtailtu ainakin S-pankin ja Ålandsbankenin harjoitussivuilla, kertoo poliisi.

Helsingin poliisin tietoon on tullut syksyn aikana huijaustapauksia, joissa tavarat ovat vaihtaneet omistajaa Tori.fi-verkkosivuston kautta.

Tapauksissa huijarit ovat esittäneet ostotilanteessa myyjälle väärennetyn kuitin tai tiliotteen, joka on tehty pankin demosivustolla.

Tyypillisesti huijariostaja on ottanut yhteyttä henkilöihin, jotka myyvät esimerkiksi puhelimia ja tietokoneita. Huijari tarjoutuu ostamaan tuotteen ja sopii tapaamisen myyjän kanssa.

Lue myös: Jaakkoa yritettiin sumuttaa ovelalla sähköpostilla – Postin logolla varustettu sivu sai melkein menemään vipuun

Huijari lähettää myyjälle etukäteen kuvan maksukuitista tai näyttää myyntitilanteessa puhelimestaan tiliotteen tai kuitin tilisiirrosta. Maksun saajaksi on laitettu myyjän nimi.

Ainakin yhdessä tapauksessa myyjä on saanut itse kirjoittaa tilitietonsa "ostajan verkkopankkiin".

– Huijauksia on tehtailtu ainakin S-pankin ja Ålandsbankenin harjoitussivuilla. Tiliotteessa näkyy epäuskottavia nimiä kuten Maija Meikäläinen, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Helsingin poliisilaitokselta tiedotteessa.

Hannu Kortelainen

nettikauppa huijaus kuvituskuvaKuva väärennetystä tiliotteesta.Helsingin poliisi

Poliisi kehottaa myyjiä olemaan tarkkana maksujen kanssa. On syytä aina tarkastaa omasta verkkopankista tai paperisesta tiliotteesta, että rahat ovat oikeasti saapuneet perille.

Lisää aiheesta:

Autokauppahuijari jäi kiinni – näin epäilty huiputti myyjiä maksun kanssaKatala kuvio yleistyy nettikirppareilla: Myyjät menettäneet jopa nelinumeroisia summia – poliisi kertoo, milloin hälytyskellojen pitäisi soidaEtsitkö pilkkahintaisia joululahjoja verkosta? Poliisin mukaan se voi olla vakava virheEpämääräisen profiilin ja "vakuutusmaksun" pitäisi soittaa hälytyskelloja – poliisi tutkii useita Facebookin kirpputoriryhmissä tehtyjä huijauksiaKuittihuijarit piinaavat poliisia Kaakkois-Suomessa – jopa käytetyt autot ovat vaihtaneet omistajaa ilman, että euroakaan on siirtynyt myyjän tilillePoliisi varoittaa uudenlaisesta petosrikollisuudesta Turun alueella: "Nyt siis tällaiseenkin kaupankäyntiin voi joutua suhtautumaan epäröiden"
VerkkohuijauksetVerkkokauppaHuijauksetPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Verkkohuijaukset
  • Eilen20:39
    Rikos

    Nämä huijauskeinot yleistyvät nyt vauhdilla

  • pe10:50
    Pysäköinti

    Pysäköintivirhemaksu erääntynyt? Varo tätä huijausviestiä

  • pe06:45
    Huijaukset

    Tekstiviestihuijauksien määrä on kasvanut rajusti – Elisa estänyt 2,8 miljoonaa viestiä tänä vuonna

  • to10:34
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    Nuoria poikia huijataan häijyjen rikosten uhreiksi – KRP:ltä vakava vetoomus

  • 5.12.18:55
    Verot

    Nyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijaus