Turkki syyttää ruotsalaistoimittajaa yhteyksistä terrorismiin – otettiin kiinni heti lentokentällä

AOP Istanbul mielenosoitukset 29.3.2025
Turkissa järjestetyissä mielenosoituksissa on vastustettu Istanbulin pormestarin Ekrem Imamoglun kiinniottoa ja vangitsemista. Kuva Istanbulista.
Julkaistu 30.03.2025 09:00(Päivitetty 30.03.2025 09:24)

MTV UUTISET – STT – AFP

Monia mielenosoituksia seuranneita toimittajia on otettu kiinni Turkissa.

Turkki myöntää ottaneensa kiinni ruotsalaisen toimittajan suurmielenosoitusten yhteydessä. Toimittajaa syytetään terrorismiyhteyksistä ja presidentin solvaamisesta, kertoo Turkin presidentinkanslia.

Presidentinkanslian mukaan toimittajalla tiedetään olevan yhteyksiä kurdijärjestö PKK:hon, jota Turkki pitää terroristijärjestönä.

– Tällä kiinniotolla ei ole yhteyttä journalistisiin aktiviteetteihin, sanotaan presidentinkanslian tiedotteessa.

Toimittaja työskentelee ruotsalaislehti Dagens ETC:lle. Toimittaja ehti Turkkiin saavuttuaan torstaina lähettää toimitukseen viestin, jossa kertoi joutuvansa kuulusteluihin. Hänet otettiin kiinni heti lentokentällä hänen lentokoneensa laskeuduttua.

Ruotsin ulkoministeri Maria Malmer Stenergard on sanonut pitävänsä tapahtunutta vakavana.

Lue myös: Ruotsalainen toimittaja pidätetty Turkissa

Istanbulissa massiivisia mielenosoituksia

Turkissa lähes 1 500 ihmistä on pidätetty mielenosoituksissa, jotka alkoivat noin viikko sitten. Mielenosoituksissa on vastustettu Istanbulin pormestarin Ekrem Imamoglun kiinniottoa ja vangitsemista.

Myös monia mielenosoituksia seuranneita toimittajia on otettu kiinni Turkissa. Ennen ruotsalaistoimittajan kiinni ottoa Turkki vapautti 11 toimittajaa, jotka oli otettu kiinni maanantaina heidän ollessaan raportoimassa mielenosoituksista.

Korruptiosta epäilty Imamoglu otettiin kiinni viime viikolla. Syytteitä pidetään poliittisina, sillä hän on Turkkia itsevaltaisesti hallitsevan presidentin Recep Tayyip Erdoganin poliittinen kilpailija.

Imamoglun kiinniotto on johtanut massiivisiin mielenosoituksiin, joissa on vaadittu Imamoglun vapauttamista ja Erdoganin hallituksen eroa.

Juttu päivitetty kauttaaltaan kello 9.24.

Tuoreimmat aiheesta

Turkki