Luonnonvaraiset kukat saattavat imeä myrkyllisiä metalleja kaupunkialueiden maaperästä ja siirtää myrkkyjä pölyttäjille.
The Guardian kertoo Cambridgen yliopiston tutkijoiden havainnoista, joiden mukaan esimerkiksi valkoapilan kaltaiset luonnonkukat voivat kerätä itseensä arseenia, kadmiumia, kromia ja lyijyä saastuneesta maaperästä.
Kyseisten metallien on aiemmissa tutkimuksissa todettu vahingoittavan saastunutta nektaria syövien mehiläisten ja muiden pölyttäjien terveyttä. Tämä johtaa populaatioiden pienenemiseen ja kuolemaan.
Lue myös: Tällaisia ovat pörriäisten design-asunnot Lahdessa: "Tietyille pölyttäjille tietty tyyli"
Saastunut maaperä on yleensä ollut rakennusten ja tehtaiden käytössä olleilla alueilla. Saasteet ovat huuhtoutuneina maahan. Tutkimuksen tehneet tutkijat suosittelevat nyt, että kaupunkialueita testattaisiin epäpuhtauksien varalta ja mahdollisesti puhdistettaisiin ennen luonnonkukkien istuttamista.
Ecology and Evolution -lehdessä julkaistu tutkimus suoritettiin Ohiossa sijaitsevassa Clevelandin teollisuuskaupungissa. Alueella oli aikoinaan runsaasti rauta- ja terästeollisuutta.
Lue myös: Ensin sen tekivät koirat, nyt pörriäiset! Mehiläiset haistavat syövän jo varhaisessa vaiheessa
Erityisesti lyijyä löydettiin korkeina pitoisuuksina kasveista. Eri kasvilajikkeet säilöivät myös muita metalleja eri pitoisuuksina.
Tutkimukseen osallistunut tohtori Sarah Scot Cambridgen eläintieteenlaitokselta toteaa kuitenkin, että tutkimuksen tuloksen ei toivota johtavan siihen, että mehiläisille istutettavien luonnonkukkien määrää kaupungeissa alettaisiin vähentää.