Työntekijöiden ilmeet Keilaniemessä ovat kireitä

Toimittaja kuvasi Nokian työntekijää matkalla töihin Espoon Keilaniemessä.
Toimittaja kuvasi Nokian työntekijää matkalla töihin Espoon Keilaniemessä.
Julkaistu 03.09.2013 09:36(Päivitetty 03.09.2013 11:44)

Ilmeet ovat kireät ja Nokian työntekijöiden mielet epätietoiset, kertoo MTV3 Uutisten toimittaja Mari Karppinen Nokian pääkonttorin edestä Espoon Keilaniemessä.

Työntekijät ovat kuulleet tai nähneet uutiset Nokian matkapuhelinten myynnistä aamulla tiedotusvälineistä ja tulleet pikapikaa töihin kuuntelemaan tarkempia uutisia. Vain harvat jäivät kommentoimaan tuntojaan. Heistä moni toivoi, että työpaikka säilyisi, mutta he pitivät sitä tässä tilanteessa epävarmana.

Työntekijöiden mukaan Nokia on luvannut, että yhtiön pääkonttori säilyy Keilaniemessä, mutta nyt pääkonttorin paikkaa pidetään epävarmana, koska Nokia myi taannoin rakennukset.

Toisaalta jotkut työntekijät näkivät tilanteessa myös valoa. Puhelinbisneksen myynnistä Nokia saa paljon rahaa, jolla voidaan kehittää taas jotakin uutta. Uudet investoinnit ovat siis taas mahdollisia.

Nokian työntekijät odottavat nyt jännittyneinä, mitä päivä tuo tullessaan

Microsoft ostaa Nokian puhelinliiketoiminnan

Kommentti: Nokia on ollut nerokkain osa suomalaista teollisuushistoriaa

Pääluottamusmies: Törkeän halvalla meni

4700 työntekijää siirtyy Suomessa Nokialta Microsoftille

Elop jättää Nokian – Risto Siilasmaasta väliaikainen pääjohtaja

Microsoft perustaa datakeskuksen Suomeen

Jungner: Nokia meni halvalla

Stubb: Nokia-kauppa luo mahdollisuuksia it-alalle

Pron Antti Rinne: Nokia-kauppa on onnellinen ratkaisu

Teknologiateollisuus: Nokialle avautuu uusia mahdollisuuksia

Tuoreimmat aiheesta

Talous