Ilmeet ovat kireät ja Nokian työntekijöiden mielet epätietoiset, kertoo MTV3 Uutisten toimittaja Mari Karppinen Nokian pääkonttorin edestä Espoon Keilaniemessä.
Työntekijät ovat kuulleet tai nähneet uutiset Nokian matkapuhelinten myynnistä aamulla tiedotusvälineistä ja tulleet pikapikaa töihin kuuntelemaan tarkempia uutisia. Vain harvat jäivät kommentoimaan tuntojaan. Heistä moni toivoi, että työpaikka säilyisi, mutta he pitivät sitä tässä tilanteessa epävarmana.
Työntekijöiden mukaan Nokia on luvannut, että yhtiön pääkonttori säilyy Keilaniemessä, mutta nyt pääkonttorin paikkaa pidetään epävarmana, koska Nokia myi taannoin rakennukset.
Toisaalta jotkut työntekijät näkivät tilanteessa myös valoa. Puhelinbisneksen myynnistä Nokia saa paljon rahaa, jolla voidaan kehittää taas jotakin uutta. Uudet investoinnit ovat siis taas mahdollisia.
Nokian työntekijät odottavat nyt jännittyneinä, mitä päivä tuo tullessaan
Microsoft ostaa Nokian puhelinliiketoiminnan
Kommentti: Nokia on ollut nerokkain osa suomalaista teollisuushistoriaa
Pääluottamusmies: Törkeän halvalla meni
4700 työntekijää siirtyy Suomessa Nokialta Microsoftille
Elop jättää Nokian – Risto Siilasmaasta väliaikainen pääjohtaja
Microsoft perustaa datakeskuksen Suomeen
Stubb: Nokia-kauppa luo mahdollisuuksia it-alalle
Pron Antti Rinne: Nokia-kauppa on onnellinen ratkaisu
Teknologiateollisuus: Nokialle avautuu uusia mahdollisuuksia