Kimi Räikkösen kisa päättyi Malesiassa avauskierroksella. Red Bull-tallin Christian Klien osui suomalaisen ajokin takapyörään, joka tyhjeni ja samalla petti takajousitus.
Kimin mukaan Klien sortui perustavanlaatuiseen virheeseen.
- Klien tuli jarrutuksessa perään. Harmittaa, kun jäi koko kisa ihan alkutekijöihinsä, vähäsanainen Räikkönen totesi.
Kauden avauskisassa takarivistä kolmanneksi ajanut Räikkönen lähti Malesian gp-kisaan 6. lähtöruudusta ilmeisen painavalla autolla, jolla olisi ollut mahdollisuus nousta taistelemaan kärkisijoista samalla tapaa kuin 7. lähtöruudusta toiseksi nousseella Fernando Alonsolla.
- Se, että toisen kuljettajan virhe pudotti Räikkösen, on tietysti ankara pettymys. Hyvää tässä on se, että tämän kauden aikana ei ole ollut moottoririkkoja, McLaren-tallin johtaja Ron Dennis totesi.
Räikkönen on MM-sarjassa kuudentena 12 pistettä kärjestä ja neljänneksi ajanut tallitoveri Juan Pablo Montoya viidentenä yhdeksän pistettä kärjestä.
(MTV3-STT)
Lue myös: