Yhdysvaltain ulkoministeri Mike Pompeo on vieraillut Valko-Venäjällä ja tavannut presidentti Aljaksandr Lukashenkan. Kyseessä oli ensimmäinen kerta yli neljännesvuosisataan, kun Yhdysvaltain ulkoministeri vieraili Valko-Venäjällä.
Yhdysvallat on kertonut haluavansa normalisoida suhteensa Valko-Venäjään. Valko-Venäjä puolestaan pyrkii länsisuhteittensa lämmittelemisellä vähentämään riippuvuuttaan Venäjästä.
Yhdysvalloilla ei ole ollut lähettilästä Valko-Venäjällä vuoden 2008 jälkeen, mutta Pompeo lupaili tilanteen korjautuvan ennen pitkää.
Yhdysvallat asetti Valko-Venäjälle talouspakotteita vuonna 2006 läpeensä epädemokraattisten presidentinvaalien vuoksi. Se kuitenkin höllensi pakotteita neljä vuotta sitten.