Marttaliiton hallituksen puheenjohtaja Sirpa Pietikäinen ymmärtää, miksi liiton kasvisruokapäätös herätti niin voimakkaita tunteita.
Marttaliitto ry eli Martat sai aikaan myrskyn, kun se kertoi viime perjantaina tehneensä kasvisruokasitoumuksen.
Martat sitoutuvat tarjoamaan vain kasvisruokaa omissa tapahtumissaan ja tilaisuuksissaan. Päätös koskee keskusjärjestön eli valtakunnallisen Marttaliiton omia tilaisuuksia eikä siten velvoita marttapiirejä tai yhdistyksiä, elleivät ne itse päätä lähteä mukaan.
Osa maakuntien marttayhdistyksistä suuttui kuitenkin linjauksesta ja sanoutui siitä irti.
Marttaliiton hallituksen puheenjohtajan, europarlamentaarikko Sirpa Pietikäisen (kok.) mukaan järjestö pohjaa jatkossakin työnsä kestävään ruuantuotantoon. Hän sanoo kuitenkin ymmärtävänsä päätöksen herättäneen voimakkaita tunteita.
– Ruoka on meille kaikille hyvin tärkeä ja henkilökohtainen asia, ja siksi siihen suhtaudutaan myös tunteella, Pietikäinen kommentoi Viiden jälkeen -ohjelmassa.
Lue myös: Omien jäsenten lihakapina yllätti – Marttaliitto myöntää MTV:lle: "Emme ihan onnistuneet"
Perusteena kestävästi tuotettu kotimainen ruoka
Marttaliitto kertoo, että se aikoo pysyä kannassaan päätöksestä syntyneestä sisäisestä myrskystä huolimatta.
– Martat jatkavat työtään kestävän ruuan puolesta. Tämä tarkoittaa sitä, että suosimme sesongin ruokaa. Kaikki ruokakurssimme tästä eteenpäin perustuvat sesongin kasviksiin, järvikalaan ja kotimaiseen lihaan, jos syö lihaa, Pietikäinen kertoo.
Pietikäinen korostaa aineosien valinnassa kotimaisuutta, niin pitkälti kuin se on mahdollista.
– Tämä linja ei ole mihinkään muuttunut.
Marttaliiton lihalinjauksesta syntyi myrsky muun muassa Sievissä. MTV tapasi maaseudun Martat kriisitunnelmissa. Juttu jatkuu videon jälkeen.
2:05Katso myös: Maaseudun Martat hermostuivat Marttaliiton kasvisruoka-linjauksesta.
"Emme puutu henkilökohtaisiin valintoihin"
Pietikäinen myös huomauttaa, että Marttojen joukko on hyvin laaja eri puolilta Suomea ja mukaan mahtuu paljon erilaisista elinkeinoja ja taustoja.
– Marttaliitto ei sanele mitään politiikkaa. Tarkoitus on antaa halukkaille yhdistyksille mahdollisuus sitoutua kasvisruoan tarjoamiseen tilaisuuksissaan, Pietikäinen sanoo.
Pietikäinen toteaa, että kasvisruokasitoumus ei estä myöskään esimerkiksi perinteisten korvapuustien tai karjalanpiirakoiden tarjoamista munavoilla. Hänen mukaansa tilaisuuksien tarjoilut ovat kuitenkin hyvä tapa lisätä kasviksia ruokavalioon, ja tällä on tunnetusti terveyden kannalta hyvä vaikutus.
– Me emme ole koskaan puuttuneet emmekä tule puuttumaan ihmisten henkilökohtaisiin valintoihin.