Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aivokasvain, lama ja kopiokohu – Ihamuotila avautuu Marimekko-vuosistaan

Julkaistu 09.09.2015 07:15

MTV VIIHDE

Marimekon entinen toimitusjohtaja myöntää olleensa väsynyt suomalaisen designin lippulaivan puikoissa.

Tuoreessa tietokirjassa Marimekko: Suuret kuviot ruoditaan suomalaisen designjätin historiaa alkuvuosista nykypäivään. Teoksen ovat kirjoittaneet neljä toimittajaa: Tuija Sorjanen, Esa Koivuranta, Kati Pehkonen ja Annina Vainio.

Kirjaa varten on tehty satoja haastatteluja. Ääneen pääsi myös Marimekon entinen toimitusjohtaja, nykyinen hallituksen puheenjohtaja Mika Ihamuotila. 

Ihamuotila myöntää kirjassa, ettei hänen kautensa Marimekon toimitusjohtajana ollut helppo. 

– Minua harmittaa hirveän paljon se, että kun tulin kansainvälistämään ja kehittämään tätä brändiä entistä tasokkaammaksi, niin tämä on ollut ihan hirvittävää vastatuulta koko ajan, hän tilittää. 

– Aina tulee vastatuulta, sitten vielä näitä kopiojuttuja ja olen joutunut käymään tänä aikana yhden aivokasvainleikkauksen, niin kyllä tämä on ollut tosi vaikeaa aikaa. Mutta olen rakastanut tätä.

Tiina Alahuhta-Kasko  (kuva: Marimekko)
Tiina Alahuhta-Kasko on Ihamuotilan seuraaja Marimekon toimitusjohtajana.

Perhe-elämästään vaitoinainen entinen pankkiiri kokee olleensa valmis antamaan toimitusjohtajan valtikkansa eteenpäin. 

– Olen pyörittänyt operatiivisesti tätä yhtiötä aika rankoissa olosuhteissa. Sekä toimintaympäristön osalta, mutta myöskin henkilökohtaisesti neljän lapsen isänä ja terveyden kanssa kamppailevana ihmisenä. Joskus on tullut mieleen, pitääkö minun olla joka ikisessä kokouksessa ja miettiä, että tuo mallisto tuolta ja tuo hankitaan tuosta tehtaasta, Ihamuotila kertoo kirjassa. 

”Henkilökohtaisesti se oli ilman muuta työelämäni vaikein ja järkyttävin ja kamalin jakso monessa mielessä. Se oikeasti oli tosi kauheaa aikaa. Tuntui, että henkilökunta ja suunnittelijat lamaantuivat. He häpesivät työskennellä Marimekossa.” Ihamuotila kesän 2013 plagiaattikohusta. 

Ihamuotilalta löydettiin vuonna 2006 aivokasvain epileptisen kohtauksen jälkeen. Hän kävi läpi aivoleikkauksen, mutta sairaus varjosti hänen elämäänsä.

Esimerkiksi vuoden 2013 Metsänväki-plagiaattikohun aikaan lääkärit varoittivat, että Ihamuotila voi saada epileptisiä kohtauksia ennen kuin lääkitys saadaan kohdalleen.

Marimekon hallituksessa vaikuttanut Ami Hasan kertoo tilanteen olleen vaikea. 

– Eihän kukaan halua laittaa televisiokameroiden eteen tällaista ihmistä, jolla on tällainen riski, Hasan toteaa kirjassa. 

– Jouduimme heittämään median eteen ihmisiä, joilla ei ollut siihen valmiuksia ja jotka eivät osanneet toimia siellä, hän jatkaa. 

Helmikuussa 2015 yhtiö ilmoitti, että 33-vuotias Tiina Alahuhta-Kasko aloittaa Marimekon uutena toimitusjohtajana ja että Ihamuotila jatkaa Marimekon hallituksen puheenjohtajana. 

Ihamuotila ja vaimonsa Helena Ihamuotila ilmoittivat hiljattain, että pari eroaa. Ihamuotilat ehtivät olla naimisissa peräti 20 vuotta ja heillä on neljä yhteistä lasta. 

Lisää aiheesta:

Ekku Peltomäki avautuu ensimmäistä kertaa ex-puolisonsa Aira Samulinin kuolemasta: "Olen pelännyt sitä, mitä sanoisin"Marimekon pitkäaikainen omistaja Kirsti Paakkanen on kuollut 92-vuotiaanaPete Poskiparta kertoo, millainen helvetti koronakriisi on ollut kulttuurialan tekijöille – "Yhtäkkiä minusta tulikin turhimmista turhin"Elämäkerran kirjoittaja jännitti Marimekon voimahahmon tapaamista – "Tiesin, miten tärkeä ensivaikutelma on hänelle"Näyttelijä Mia Ehrnrooth joutui nuorena alastonkuvakohun keskiöön – nyt hän taistelee oikeuksistaan: "Tässä on vielä pitkä matka edessä"Erikoishaastattelu: Ristomatti Ratia sairastui vakavaan muistisairauteen – asuu nyt palvelutalossa: "Olen maksanut itseni vapaaksi"
Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • 12:54
    Rosanna Kulju

    Rosanna Kulju yllätti suorassa lähetyksessä paljastuksellaan: "Minulla menee ihan kylmät väreet!"

  • 12:04
    Mari-Prinsessa Ståhlhammar

    Mari-Prinsessan perheessä päädyttiin tavanomaisesta poikkeavaan järjestelyyn, jotta hän voi edistää uraansa: "Yritän nyt saada kaiken"

  • Eilen14:01
    Miss Suomi

    Aikuisviihdekuvia ja muutto Yhdysvaltoihin – lue kohutut missiskandaalit

  • Eilen08:05
    Miss Suomi

    Tällainen on uusi Miss Suomi Tara Lehtonen

  • pe18:01
    Miss Suomi

    Miss Suomen kruunun saanut Tara Lehtonen avoimena: "Hyvin oudot fiilikset"