Marimekon entinen toimitusjohtaja myöntää olleensa väsynyt suomalaisen designin lippulaivan puikoissa.
Tuoreessa tietokirjassa Marimekko: Suuret kuviot ruoditaan suomalaisen designjätin historiaa alkuvuosista nykypäivään. Teoksen ovat kirjoittaneet neljä toimittajaa: Tuija Sorjanen, Esa Koivuranta, Kati Pehkonen ja Annina Vainio.
Kirjaa varten on tehty satoja haastatteluja. Ääneen pääsi myös Marimekon entinen toimitusjohtaja, nykyinen hallituksen puheenjohtaja Mika Ihamuotila.
Ihamuotila myöntää kirjassa, ettei hänen kautensa Marimekon toimitusjohtajana ollut helppo.
– Minua harmittaa hirveän paljon se, että kun tulin kansainvälistämään ja kehittämään tätä brändiä entistä tasokkaammaksi, niin tämä on ollut ihan hirvittävää vastatuulta koko ajan, hän tilittää.
– Aina tulee vastatuulta, sitten vielä näitä kopiojuttuja ja olen joutunut käymään tänä aikana yhden aivokasvainleikkauksen, niin kyllä tämä on ollut tosi vaikeaa aikaa. Mutta olen rakastanut tätä.

