Älypuhelimet korvaamassa kortit pankkiautomaateilla

Some
Muutoksella on määrä saada estettyä esimerkiksi pankkikorttien kopiointia automaateilla. Colourbox
Julkaistu 21.02.2016 06:03(Päivitetty 21.02.2016 06:22)

MTV UUTISET - AFP - STT

Älypuhelimet ovat korvaamassa kortit rahan nostamisessa pankkiautomaateilta. Niin kutsutut kortittomat pankkiautomaatit yleistyvät muun muassa Yhdysvalloissa.  

Älypuhelinten teknologia antaa mahdollisuuden nostojen entistä parempaan tietoturvaan, ja rahaa saa nostettua myös entistä nopeammin.  

Muutoksella on määrä saada estettyä esimerkiksi pankkikorttien kopiointi automaateilla.  

Älypuhelin toimii pankkiautomaatilla siten, että ensin kuluttaja tilaa puhelimella haluamansa summan ja sitten skannaa nostoon tarvittavan koodin.  

– Nähdäksemme rahan nostaminen älypuhelimilla poistaa järjestelmästä lukuisia haavoittuvuuksia, sanoo pankkiautomaattien ohjelmistoja valmistavan FIS Globalin edustaja Doug Brown.  

Hänen mukaansa uudenlainen rahan nostotapa on nyt käytössä Yhdysvalloissa noin 2 000 pankkiautomaatilla, mutta se leviää nopeasti.  

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat