Aapeli-trullina tunnettu Aapeli Kokkonen matkusti tällä kertaa Espanjaan tekemään pääsiäistaikojaan.
Aapeli Kokkonen keksi vuoden 2021 pääsiäisenä hulvattoman idean, johon hän tarvitsi noidan vaatteet ja kaivinkoneen. Video nousi isoksi hitiksi ja oli vuoden suosituin MTV Uutisten loppukevennys.
Lue lisää Kokkosen ensimmäisestä tempauksesta: Mitä ihmettä? Lentävä pääsiäisnoita pyöri kaivurin päässä Säynäjärvellä – tätä videota et voi katsoa nauramatta
Kaksi vuotta sitten Aapeli-trulli kiinnitti potkukelkkaan korkeapainepullon, jonka sisällä oli vettä.
Nuotiolämmityksen jälkeen pulloon oli kertynyt 150 paaria höyrypainetta ja oli aika hypätä kelkan kyytiin.
Katso video tästä: Muistatko jättihitiksi nousseen Aapeli-trullin? Mies teki paluun järkyttävällä tempulla
Ensimmäinen idea ei toiminut
Tänä vuonna Aapeli-trulli kokeili jotain erilaista, olosuhteiden pakosta.
– Minulla oli idea tehdä leijulauta. Se ei toiminut, ja lumet loppuivat maasta ja vedet olivat kylmiä, niin ei siitä saanut järkevää hommaa, puhelimitse Italian Milanosta tavoitettu Kokkonen kertoo.
Kaveriporukan etelänloma toi pelastuksen. Leijulautaideasta siirryttiin Espanjassa suihkulautaan.
Katso yllä olevalta videolta, miten Aapeli-trullin lento suihkulaudalla onnistui.