Yhdysvalloissa Kentuckyn suurtulvien uhrimäärä nousi myöhään maanantaina jo 35:een samalla, kun vajaa viikko sitten alkaneet sateet jatkuivat edelleen.
– Lisää raskaita uutisia. Rukoilkaa näiden perheiden ja kadoksissa olevien puolesta, Kentuckyn kuvernööri Andy Beshear kirjoitti Twitterissä.
Beshear sanoi odottavansa uhrien määrän kasvavan edelleen, kunhan pelastus- ja etsintätoimet osavaltion itäosan tulva-alueilla etenevät
– Ihan niin kuin asiat eivät olisi tarpeeksi huonosti alueen ihmisillä, he saavat lisää sadetta. Tulva-alueita uhkaa paha myrsky. Tämä ei ole oikein, kuvernööri jatkoi.
Tulvat muuttivat tiet joiksi, huuhtoivat siltoja ja pyyhkäisivät pois taloja. Pelastustoimia vaikeuttavat myös jatkuva sade ja monin paikoin rikkoutunut matkapuhelinverkko.