Kiekkolegendat koolle Helsinkiin perjantaina

Esa Tikkanen ja Jari Kurri vuonna 2007. Kuva: Matti Björkman/LEHTIKUVA.
Esa Tikkanen ja Jari Kurri vuonna 2007. Kuva: Matti Björkman/LEHTIKUVA.LEHTIKUVA
Julkaistu 05.11.2008 20:36(Päivitetty 05.11.2008 20:47)

Jääkiekon Karjala-turnauksen välipäivänä perjantaina Helsingin Areenalla nähdään vaikuttava joukko menneiden vuosien suurimpia eurooppalaisia kiekkotähtiä.

Areenan jäälle luistelee ystävyysottelussa Gazprom Exportin joukkue, joka saa vastaansa World Stars Old Timersit. Old Timers -joukkueen muodostaa joukko Venäjän, Tsekin, Ruotsin ja Suomen lajilegendoja.

Suomalaisista jäällä nähdään muun muassa Jari Kurri, Esa Tikkanen, Jyrki Lumme ja Jukka Tammi. Muita tähtiä kaukalossa ovat Venäjän Vjatsheslav Fetisov ja Helmut Balderis sekä Ruotsin Mats Näslund ja Bengt-Åke Gustafsson. Helsingin ottelun järjestämisestä ovat vastanneet Kurri ja Tikkanen.

- Koolla on aikansa legendoja ja siitä tulee hyvä show. Uskon, että kun ihmiset tulevat paikalle, niin moni yllättyy siitä, kuinka tuonkin ikäinen kaveri pystyy vielä heittämään tuollaista jalkakikkaa, Kurri naurahtaa.

Ottelu on osa Friendship Cup-kiertuetta, jossa kansainväliset kiekkolegendat kiertävät eri maissa ystävyysotteluissa. Suomessa ottelu järjestetään nyt ensimmäistä kertaa.

(MTV3)

Katso Netti-tv:stä:




Lue myös:
Kurri: Europelaajat hyvillä näyttöpaikoilla
Jalonen: Karjala-turnauksella iso merkitys
Sami Kapanen haluaa MM-kisoihin
Leijonien juhlarekka starttaa Karjala-turnauksesta
Pirnes suosittelee Venäjän liigaa
Kiekkolegendat koolle Helsinkiin perjantaina
Dufva: Venäjältä tulee jälleen hurja ryhmä
Jalonen julkisti Leijonien kentälliset

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko