Lada esitteli sport-version suosikkimallistaan – nollasta sataan alle kymmenessä sekunnissa!

0:34img
Julkaistu 09.09.2018 09:54

Ville Järveläinen

Lada ryhtyy valmistamaan suositusta Vesta-mallistaan sporttisempaa versiota, mutta Suomessa sitä tuskin tullaan näkemään.

Pääkuvan video

Uudessa Lada Nivassa uskomaton lisävaruste

Moskovan autonäyttelyssä esitellyn Vesta Sportin konepellin alta löytyy 1,8-litrainen vapaastihengittävä bensakone, josta saadaan 145 hevosvoimaa. Kyseessä on reippaan 20 konin parannus karvalakkimalliin.

Mikäli kuljettaja on ripeä vatkaamaan Vesta Sportin viisipykäläistä manuaalilaatikkoa, kiihtyy ajoneuvo nollasta sataan 9,6 sekunnissa. Huippunopeus on 193 kilometriä tunnissa.

lada vesta sportRadalle? Radalle.Lada

Ulkonäöllisesti Vesta Sport eroaa tavalliselle kuolevaisille tarkoitetusta versiosta varsin hillitysti. Jäähdytinsäleikössä on Sport-logo ja autoon on ripoteltu muutamia punaisia yksityiskohtia. Maavaraa on 16 milliä vähemmän kuin perusmallissa, ja vanteet ovat 17-tuumaiset.

Myös sisälle on tuotu sporttista punaista niin penkkeihin kuin mittariston valoihinkin. Ja löytyypä ratista myös "kello kahdentoista" merkki kuin paremmissakin kilpa-autoissa ikään.

lada vesta sport (2)Punaiset yksityiskohdat jatkuvat myös auton sisällä.Lada

Vesta on suosittu auto useissa Itä-Euroopan maissa, mutta näillä näkymin Sport-versio on saapumassa vain Venäjän markkinoille.

Tuoreimmat aiheesta

Autouutuudet