Pakettiautoon rakennettu sähkösauna yllätti himolöylyttelijän

Janne Orava
Saunatestaaja Janne Orava (oik.) yllättyi pakettiautoon rakennetun saunan hyvistä löylyistä.
Julkaistu 17.03.2025 18:58
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

mikael.mikkonen@mtv.fi

Suomalaiset ovat sauna- ja autokansaa ja joskus nämä asiat yhdistyvät mainiolla tavalla.

Auto 25 & Mobility -tapahtumassa Messukeskuksessa oli perjantaina näytillä hieman tavallisesta poikkeava sauna. 

Messuvieraiden ihmeteltäväksi oli tuotu Nissan Interstar-e -sähköpakettiautoon rakennettu löylyhuone. Ei liene yllätys, että kyseessä on automallin suomalainen erikoisversio.

Keväällä markkinoille tulevaa kulkuneuvoa ei valitettavasti saa saunalla, kertoo Nissan Suomen viestintäpäällikkö Riikka Vepsäläinen.

– Tämä yksi auto rakennutettiin tätä lanseerausta varten.

Saunalla on omat, varsinaisesta ajoakusta erotetut, virtalähteet pukuhuoneen puolella. Saunan akuilla saa noin kolmen tunnin löylyt, jolloin lämpö on noin 80 astetta.

Konkari testasi

Yli 600 hikihuonetta kolunnut Janne Orava testasi MTV Uutisten pyynnöstä, millaiset löylyt kyseisestä saunasta irtoaa.

Oravan mukaan hyvässä saunassa on lempeät, kosteat ja viipyilevät löylyt – hyvää seuraa unohtamatta.

Orava ei suinkaan ollut ensimmäistä kertaa autoon pykätyssä saunassa.

– On tullut oltua muutaman kerran. Sähköpakettiautossa en ole ollut, kyllä ne puulämmitteisiä ovat olleet.

Lue myös: Saako saunan kiukaalla paistaa makkaraa?

Kosteutta piisasi

Napakoiden löylyjen jälkeen pakettiauton perästä nousi höyryävä ja silminnähden tyytyväinen kylpijä.

– Yllätti erittäin positiivisesti!

Oravan mukaan lauteilla riitti sopivasti kosteutta, ja löylyt olivat "tuhdit". Myös tehokas ilmanvaihto sai kiitosta.

Jotain pakettiauton löylyjen tasosta kertonee se, että konkarisaunoja paineli lyhyen vilvoittelun jälkeen vielä takaisin lauteille.

Kerroimme aiemmin myös Espanjaan muuttaneesta Iidasta, jonka matkailuauton perässä kulkee oma sauna.

Katso yllä olevalta videolta, millaiset löylyt pakettiautoon rakennettu sauna tarjosi!

Lue myös: 

Laulaako KAJ myös suomalaisen saunan maailmankartalle? "Uskon, että lisää kiinnostusta" 

Suomea fanittavassa Japanissa on saunaharrastajia yhtä paljon kuin Suomessa asukkaita – tavoitteena "totonou-transsi"

Mitä kuljettajan pitää huomioida, jos ei ole ennen ajanut pakettiautoa?

Eikka muunsi 70-luvun Volkswagenin sähköautoksi – "Hyvin kulkee"

Lue kaikki uusimmat autoiluun liittyvät uutiset!

Tuoreimmat aiheesta

Sauna