Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pakolaiskriisi vaikeuttaa liikkumista EU-maiden rajoilla

Julkaistu 30.10.2015 19:27

MTV UUTISET

Saksassa ja Itävallassa yhä useampia raja-asemia joudutaan pyhittämään pelkästään turvapaikanhakijoiden vastanottamiseen. Paikalliset ovat käärmeissään, koska liikkuminen raja-alueilla vaikeutuu.

Spielfeldissä Itävallassa A9-moottoritien raja-asema on edelleen auki ja rekkaliikenne jyrää Sloveniaan esteettä. Moottoritien alapuolella Spielfeldin ja Slovenian Sentiljin välisellä pienellä maantiellä oleva raja on kuitenkin ollut pakolaisvirran vuoksi suljettuna jo jonkin aikaa.

Molemmin puolin rajaa on pystytetty kymmeniä suuria telttoja, joissa osa turvapaikanhakijoista myös yöpyy. Slovenian puolella aseistautuneet sotilaat pitävät järjestystä yllä.

Monille paikallisille rajan sulkeminen tarkoittaa työmatkan mutkistumista ja muutenkin isoa estettä tavallisille arkirutiineille.

– Minä olen sitä mieltä, että tilanne on täällä edelleen hallinnassa. Me kuitenkin pelkäämme, että raja suljetaan pitkäksi aikaa kokonaan, pakolaisia avustamaan tullut Sentiljin seurakunnan pastori Igor Novak sanoo MTV:lle.

Itävalta suunnittelee aitojen rakentamista Spielfeldiin, turvapaikanhakijoiden rekisteröinti ja jatkosijoittaminen sujuisi juohevammin. Toistaiseksi kaaosta on yritetty välttää väliaikaisilla ratkaisuilla.

Myös Itävallan puolella Spielfeldissä ihmiset ovat käärmeissään. Raja-alueella on totuttu liikkumaan vapaasti jo vuosia. Nyt näyttää pahasti siltä, että jatkossa Slovenian puolelle pääsee vain moottoritien kautta.

Tilanteeseen ei luvassa helpotusta 

Passaussa Itä-Baijerissa tilanne on sama. Käytännössä kaupunkialueella sijaitseva Achleitenin raja-asema on tärkeä ylityspaikka Itävallan ja Saksan väliselle työmatkaliikenteelle. Useiden viikkojen ajan raja on kuitenkin ollut kiinni, koska sen kautta kuljetetaan Saksaan päivittäin tuhansia turvapaikanhakijoita.

Rajaa valvovan liittovaltion poliisin mukaan mikään ei viittaa siihen, että tilanne helpottuisi.

– Me yritämme seurata, mitä Serbian ja Kroatian välisellä rajalla sekä edelleen Sloveniassa ja Itävallassa tapahtuu. Kun näissä maissa paine kasvaa, myös meillä täällä pakolaisten määrä nousee dominoefektinä korkeaksi, liittovaltion Freyungin poliisipiirin tiedottaja Frank Koller sanoo.

 Salzburgin ympäristössä taistellaan samojen ongelmien kanssa kuin Passaussa, vaikka viime viikkoina painetta on ollut vähemmän.

Myös Saksan ja Itävallan moottoriteillä raja-alueiden liikenne etenee takkuillen, koska raskasta liikennettä tarkistetaan pakolaiskriisin vuoksi. Rajoilla jää päivittäin kiinni useita ihmissalakuljettajia.

Lisää aiheesta:

Raju muutos linjaan: Saksa aloittaa rajatarkastuksetPuolan rajavartiosto MTV:lle: Siirtolaisten kiinnostus siirtymässä kohti SuomeaLaiton maahanmuutto Eurooppaan kiihtyy jälleen: Puola ja Tshekki aloittivat tarkastukset Slovakian rajoillaan, valvonta vuotaa BalkanillaEurooppaa uhkaa uusi pakolaiskriisi: Luvattomia tulijoita jo liki 300 000 – monet maat kantokykynsä rajoillaSloveniassa raja-aita kerää kritiikkiä – karkottaa turisteja ja eläimiäItalia varoittaa: ”Eurooppa kuolee jos Brennerin raja suljetaan”
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 19:10
    Joukkoampuminen

    Bondi Beachin tragedia ravistelee Australiaa – tämä joukkoampumisesta nyt tiedetään

  • 18:24
    Ukrainan sota

    Zelenskyi Berliinissä: "Valmistelemme huomista kokousta"

  • 17:53
    Hamas

    Hamas vahvistaa: Asetuotannon johtaja tapettu

  • 17:35
    Yhdysvallat

    Helena Petäistön kolumni: Trump sanoi julki todelliset aikeensa – seuraukset ovat meille shokki

  • 16:30
    Australia

    Video näyttää, kuinka sivullinen riisti aseen Bondi Beachin asemieheltä – "Uskomattominta, mitä olen nähnyt"