Näyttelijä Ria Kataja on tätä nykyä myös nauruterapeutti.
Tänä vuonna 50-vuotissyntymäpäiviään juhlivan näyttelijän Ria Katajan ammattinimikkeiden joukosta löytyy käsikirjoittaja, ohjaaja, kiertue- ja esitysmyyntiyrittäjä, saunaterapeutti ja sointukylpyohjaaja.
Kataja on lisäksi kouluttautunut nauruterapeutiksi.
Lue lisää: Näyttelijä Ria Kataja tekee ihmisille myös erilaisia hoitoja – tällaista on saunaterapia
Mikä nauruterapia?
– Nauruterapiassa nauretaan, Kataja sanoo Viiden jälkeen -ohjelmassa.
– Siellä voidaan käyttää aikaa keskustelemiseen siitä, millaisia terveydellisiä hyötyjä nauramisessa on.
Terapiassa tehdään erilaisia nauruharjoitteita, ja koska nauraminen on kuitenkin aika raskasta, terapiassa tehdään myös hengitysharjoituksia.
– Nauruhan on tosi terveellistä. Sitä on tutkittu paljon, ja 30 sekuntia naurua vastaa kolmea minuuttia aika reipasta hölkkää, Kataja selventää.
Nauruterapiaa voidaan tehdä myös ryhmissä.
– Useinhan nauru tarttuu ryhmässä. Kun Intiassa sitä on ensimmäisen kerran harjoiteltu järjestäytyneesti, se nimenomaan tehtiin ryhmässä, Kataja sanoo.
Kutsumusammatti
Katajan mukaan hänestä tuli jonkinlainen hoitaja jo pienenä.
– Joku hoitajuus on minussa syntynyt jo varhaisessa vaiheessa, jokin hoitajan tai auttajan, tai ainakin toive siitä, että kaikilla ihmisillä olisi asiat hyvin, Kataja sanoo.
Lue myös: MTV saunoi maailman suurimmassa saunassa – tällainen hirviökiuas löytyy sisältä
Kataja on selvinnyt hektisestä elämästään olemalla läsnä hetkessä.
– Yritän mennä päivä kerrallaan, hetki kerrallaan, joskus sekunti kerrallaan, Kataja sanoo.
– Koska se on ainut paikka, jossa voimme olla, tässä ja nyt.