Rs-virus on maailmanlaajuisesti yleisin pienten lasten sairaalahoitoon johtava hengitystieinfektioiden aiheuttaja.
Vauvoille viime lokakuusta lähtien annettu rs-viruksen vasta-aine on vähentänyt merkittävästi alle kolmen kuukauden ikäisten lasten sairaalahoitoa, kertoo Uutissuomalainen.
Vasta-aineen tehoa pidetään hyvinvointialueilla ja Hus-yhtymässä erinomaisena, lehden kyselystä selviää.
– Odotuksena oli, että sen avulla sairaalahoidon tarve vähenee 85 prosenttia, mutta tarve on vähentynyt vielä enemmän, tähän mennessä 95 prosenttia, kertoo Husin toimialajohtaja, lastenlääkäri Jari Petäjä Uutissuomalaiselle.
Hus-yhtymä vastaa erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla.
– Ero on huomattava, kun sitä vertaa edellisvuoteen, jolloin sairaalahoidossa oli monta vastasyntynyttä ja imeväistä. Heistä moni tarvitsi myös tehohoitoa, sanoo puolestaan lastentautien ylilääkäri Ole Andersen Keski-Suomen hyvinvointialueelta.
USU:n mukaan vasta-aineen antamista jatketaan todennäköisesti huhtikuun loppuun, minkä jälkeen Terveydenhuollon palveluvalikoimaneuvosto (Palko) päättää, suositellaanko sen antamista seuraavalla, syksyllä alkavalla epidemiakaudella.
Rs-virus on maailmanlaajuisesti yleisin pienten lasten sairaalahoitoon johtava hengitystieinfektioiden aiheuttaja.