Venäjän ja USA:n ulkoministereillä historiallinen tapaaminen – Zelenskyi: Ukrainalle ei kerrottu tapaamisesta

Sergei Lavrov LK 17.2.2025
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov 21. tammikuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 17.02.2025 12:18(Päivitetty 17.02.2025 14:12)
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

STT

Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat tiistaina Saudi-Arabiassa.

Venäjän mukaan maan ulkoministeri Sergei Lavrov tapaa Yhdysvaltojen ulkoministerin Marco Rubion tiistaina Saudi-Arabiassa. 

Tapaamisen tarkoituksena parantaa kahdenvälisiä suhteita ja valmistella mahdollisia Ukraina-neuvotteluja, Kreml sanoo.

Kyse on maiden ulkoministerien ensimmäisestä tapaamisesta sen jälkeen, kun Ukraina aloitti suurhyökkäyksen Ukrainaan helmikuussa 2022.

Puolustusliitto Naton joukkojen sijoittaminen Ukrainaan on "hyvin vaikea kysymys", sanoo Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov.

Nato-maa Britannian pääministeri Keir Starmer kirjoitti Telegraph-lehdessä olevansa valmis lähettämään rauhanturvaajia Ukrainaan. 

Myöskään Ruotsi ei sulje pois mahdollisuutta lähettää ruotsalaisia rauhanturvaajia Ukrainaan. Asiaa kommentoi Ruotsin ulkoministeri Maria Malmer Stenergard P1 Morgon -ohjelman haastattelussa.

Eurooppalaisten joukkojen sijoittamista Ukrainaan on pidetty yhtenä mahdollisena turvatakuuna Ukrainalle. Yhdysvallat on viestittänyt ristiriitaisesti omasta halustaan lähettää rauhanturvaajia Ukrainaan.

Rauha Ukrainassa on vielä kaukana, mutta neuvottelujen aloittaminen nytkähti viime viikolla eteenpäin sen jälkeen Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin kävivät pitkän puhelinkeskustelun.

Kremlin mukaan on myönteistä, että kaikki ovat nyt halukkaita keskustelemaan Ukrainan sodan lopettamisesta.

Zelenskyi Saudi-Arabiaan

Myös Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi matkustaa Saudi-Arabiaan keskiviikkona.

Zelenskyin mukaan Ukraina ei aio hyväksyä sopimuksia, jotka on neuvoteltu ilman Ukrainaa. Zelenskyin mukaan Ukrainalle ei kerrottu Venäjän ja Yhdysvaltain tapaamisesta Saudi-Arabiassa.

Zelenskyi kommentoi maanantaina uutistoimisto Reutersin mukaan, että Ukraina ei osallistu Saudi-Arabiassa keskusteluihin Venäjän ja Yhdysvaltojen välillä.

Lue myös: Zelenskyin peliliike saattoi vahvistaa Ukrainan roolia neuvotteluissa – loppu Euroopan valitukselle

Yhdysvaltojen ulkoministeri Marco Rubio 16. helmikuuta.Yhdysvaltojen ulkoministeri Marco Rubio 16. helmikuuta.AFP / Lehtikuva

Juttua päivitetty 17.2.2025 kello 13.45 tiedolla Zelenskyin vierailusta.

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota