Yhdysvalloissa asuva suomalaisvalmentaja kertoo jännitteiden kiristyvän: "Yliopisto tehnyt kriisisuunnitelmia – barrikadeja pelätään"

3:04imgHiihtovalmentaja Toni Roponen kertoo osavaltionsa valmisteluista presidentinvaalien lopputulokseen – kuuntele koko haastattelu tästä.
Julkaistu 05.11.2020 20:37
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Suomalainen Toni Roponen Yhdysvaltain Denverin yliopistosta kertoo, että yliopisto on varautunut presidentinvaalien tulokseen kriisisuunnitelmilla.

Sekä istuvan presidentin, Donald Trumpin, jatkokauteen että vastaehdokas Joe Bidenin voiton varalle on laadittu omat kriisisuunnitelmat. Suunnitelmissa on huomioitu esimerkiksi mahdolliset mellakat, jotka saattavat puhjeta vaalituloksen ratkettua.

– Meille tulee jatkuvasti infoa siitä, miten meidän valmentajien tulee reagoida tilanteeseen, mikäli esimerkiksi Trump voittaa, minkälaista kriisinhallintaa ja -kriisitukea pystytään tarjoamaan urheilijoille ja opiskelijoille, urheiluvalmentajana työskentelevä Roponen kertoo.

Koulussa on keskusteltu paljon siitä, kuinka tärkeää on huomioida opiskelijoille aiheutuvat tuntemukset vaalituloksen myötä. Vaalitulos on vellonut epävarmuudessa ja lopullista voittajaa ei ole vielä selvinnyt. MTV Uutiset seuraa vaaleja hetki hetkeltä tässä artikkelissa.

Kuluneena vuonna yliopistossa keskusteluissa on ollut myös poliisiampuminen, jossa kuoli tummaihoinen George Floyd.

– Toki meillä on tummaihoisia urheilijoita todella paljon, joilla on ollut erittäin vaikeat kuusi kuukautta. Olemme käyneet (heidän kanssaan) jatkuvasti keskusteluja, mitä Amerikassa tällä hetkellä tapahtuu, Roponen kuvailee.

Lue myös: MTV seuraa Yhdysvaltain presidentinvaaleja: Kisa käy yhä kuumana

Tilanne on nyt rauhallinen

Roponen kertoo, että tunnelma yliopistolla on pysähtynyt ja odottava. Aiemmin pelkona ovat olleet esimerkiksi laajat mellakat.

– Mikäli Trump voittaa, Bidenin kannattajat ja demokraatit sekä varsinkin yliopisto-opiskelijat nousisivat ikään kuin barrikadeille. Sitä varten kriisisuunnitelmia on tehty.

Tilanne on nyt hyvin rauhallinen nyt, kuvailee valmentaja.

– Kävin eilen keskusteluja ja varsinkin Bidenin kannattajat alkavat olla vähän levollisempia tästä tilanteesta. Ehkä pelättyjä mellakoita ei ole tulossa, mutta tilanne on yhä auki, Roponen sanoo.

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat