Yle ja TS: Kunnat sopuun Länsiradan kustannusten jakamisesta – Ranteen mukaan ei kelpaa

Lulu Ranne lähikuvassa.
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.)/All Over Press
Julkaistu 17.04.2025 16:56(Päivitetty 17.04.2025 17:28)

MTV UUTISET – STT

Turun kaupungin kansliapäällikkö sanoi tänään Turun Sanomille, että kunnat tekivät valtiolle sovun sisältäneen ehdotuksen jo maaliskuussa.

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) kertoi tänään Ylelle, että kuntien ehdotus Länsiradan kustannusten jakamisesta on kaukana valtion näkemyksestä eikä se kelpaa valtiolle.

–  Kyse ei ole yksityiskohdista, Ranne viestitti Ylelle.

Espoon kaupunginjohtaja ja pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen entinen ympäristöministeri Kai Mykkänen kertoi keskiviikkona Ylen haastattelussa, että Länsiradan kunnat ovat löytäneet mahdollisen mallin kuntien rahoitusosuuden jakamisesta.

Kuntien osuus Länsiradan eli niin sanotun tunnin junan ensimmäisestä vaiheesta olisi noin 400 miljoonaa ja valtion osuus niin ikään noin 400 miljoonaa. Toisin kuin Ranne, Mykkänen sanoi, että neuvotteluissa on enää kyse tietyistä yksityiskohdista.

Neuvotteluissa ovat mukana Espoo, Turku, Salo, Lohja, Kirkkonummi ja Vihti, jotka ovat valtion lisäksi Länsirata Oy:n omistajia. Länsirata on Helsingin ja Turun välille suunnitteilla oleva osittain kaksiraiteinen junayhteys.

Lue myös: Ministeri Lulu Ranne on ohjannut keskeyttämään neuvottelut tunnin junasta

Keskeytysilmoitus vaalien alla

Liikenne- ja viestintäministeriöstä kerrottiin Ylelle viime viikolla, että Ranne on ohjannut keskeyttämään neuvottelut radan rahoituksesta, koska kuntien kanssa ei ole saavutettu neuvottelutulosta.

Tiistaina Ranne kommentoi Ylelle, että osapuolten näkemykset poikkeavat hyvin paljon toisistaan.

– Tällä hetkellä ei ole edellytyksiä jatkoneuvotteluille, Ranne sanoi.

Turun kaupungin kansliapäällikkö Tuomas Heikkinen kertoi tänään Turun Sanomille, että kunnat tekivät valtiolle sovun sisältäneen ehdotuksen 400 miljoonan euron kustannusten jakamisesta jo 21. maaliskuuta. Hänen mukaansa kunnat yllättyivät siitä, että Ranne ilmoitti neuvottelujen keskeyttämisestä ehdotuksen teon jälkeen. Ranteen ilmoitus tuli ennen alue- ja kuntavaaleja.

Orpo puolestaan kertoi tällä viikolla kokoomuksen puoluehallituksen kokouksen yhteydessä, että neuvottelut ovat edenneet.

– Liikenneministeri on painanut paussia. Stoppia ei voi painaa, koska Länsirata on hallitusohjelmassa, Orpo vakuutti.

STT ei ole tavoittanut Orpoa tai Rannetta kommentoimaan asiaa. Länsiradan toimitusjohtaja Pekka Ottavainen kertoo STT:lle, että yhtiö odottaa neuvotteluiden lopputulemaa, mutta ei halua kommentoida asiaa tarkemmin.

Juttu päivitetty kauttaaltaan kello 17.28.

Lue myös:

Länsiradan rakennustyöt pyritään aloittamaan vuonna 2027

Insinööri vastusti tunnin junaa julkisesti ja sai huomautuksen

Kaikkonen: Perukaa Turun tunnin juna

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka