Yrittäjien Pentikäiseltä pahaenteinen arvio Trumpin uhkauksesta: "Varautuminen jo liian myöhäistä"

2:42imgKATSO MYÖS: Näin Trumpin uhkaamat tuontitullit iskisivät Suomeen.
Julkaistu 03.02.2025 08:16
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen arvioi, että Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin uhkaamat tuontitullit EU:lle iskisivät sekä suomalaisiin vientiyrityksiin että Suomen talouteen.

Trump totesi aikovansa asettaa Euroopan unionille tuontitulleja "varsin pian". Jo viikonloppuna Trump määräsi tuontitulleja Kanadalle, Meksikolle ja Kiinalle.

Trump ei ole toistaiseksi maininnut, kuinka suuret tullit EU:ta kohtaan tulisi. Kanadan ja Meksikon osalta tullit ovat 25 prosenttia ja Kiinan osalta kymmenen prosenttia.

MTV:n Huomenta Suomessa vieraillut Mikael Pentikäinen katsoo, että viikonlopun aikana alkoi globaali kauppasota.

Lue myös: EK:n asiantuntija Trumpin kauppasodasta: "Jos on tällaisia ystäviä, niin mihin enää vihamiehiä tarvitaan"

"Varautuminen liian myöhäistä"

Yhdysvallat on tällä hetkellä Suomen merkittävin kauppakumppani, minkä vuoksi tuontitulleilla olisi Pentikäisen mukaan tuntuvat vaikutukset.

– Tuontitullit iskevät tietysti suoraan niihin yrityksiin, jotka vievät meiltä Yhdysvaltoihin, mutta myös välillisesti niihin yrityksiin, joiden tuotteita on osana esimerkiksi eurooppalaisten yritysten tuotteita.

– Jos kauppasota leviää, kuten pelätä voi, se saattaa pahimmillaan syödä koko Suomen orastavan talouskasvun, Pentikäinen arvioi.

Lue myös: Trump: EU:lle tuontitulleja varsin pian

Jotkin suomalaisyritykset ovat siirtäneet tuotantoaan Yhdysvaltoihin, mutta Pentikäinen näkee, että varautumisesta ei ole enää apua.

– Tässä tilanteessa varautuminen on liian myöhäistä. Nyt tulee se vahinko, mikä on tullakseen.

"Siitä tule nokituskierre"

Euroopan unioni on sanonut tekevänsä vastatoimia, mikäli Trump asettaa unionille tuontitulleja.

EU-maiden johtajat keskustelevat asiasta tänään Brysselissä järjestettävässä epävirallisessa kokouksessa.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) totesi viikonloppuna Trumpin aikeita "hyvin vakavaksi" tilanteeksi.

Lue myös: Orpo Trumpin aikeista asettaa EU:lle tuontitulleja: Hyvin vakava tilanne

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Pentikäinen uskoo, että EU:n vastatoimet tulisivat olemaan pitkälti saman suuntaiset kuin Kanadan ja Meksikon, jotka ovat kertoneet asettavansa vastatulleja yhdysvaltalaistuotteille.

– Siitä tulee nokituskierre, ja aika näyttää, miten kauan se kestää.

Kauppasodan laajeneminen tarkoittaa kuluttajille hintojen nousua. Pentikäinen arvioi, että ensimmäisenä hinnat nousevat Yhdysvalloissa muutaman viikon sisällä, sillä Yhdysvaltoihin tuodaan paljon elintarvikkeita Meksikosta.

Lue myös: Helena Petäistön kolumni: Pyörremyrsky vyöryy Atlantin yli ja Eurooppa on kauhusta kankeana

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat