Aftonbladet: Epäilty sabotaasiyritys Ruotsin Gotlannissa – "Ei ole vahinko"

Visby Gotlanti AOP
Poliisi tutkii sabotaasiyritystä Gotlannissa. Kuva Visbyn kaupungista Gotlannista lokakuussa 2021.SPA | Swedish Press Agency
Julkaistu 03.03.2025 10:43(Päivitetty 56 minuuttia sitten)
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Ruotsalaismedian mukaan tihutyö olisi voinut katkaista vedet koko saarelta.

Ruotsin poliisi tutkii epäiltyä sabotaasiyritystä, joka olisi tapahtunut Gotlannin saarella Ruotsissa sunnuntaina. Asiasta uutisoi ruotsalaismedia Aftonbladet.

Gotlannin alueen vesi- ja viemäriverkostoyksikkö sai sunnuntaina kello 17.30 aikaan vikailmoituksen vesipumpusta. Yksi saaren raakavesipumpuista hajosi viikonlopun aikana.

– Huoltomies saapui paikalle ja havaitsi, että joku on avannut sähkökaapin, vetänyt ulos kaapelin ja näin katkaissut virran pumpusta. Huoltomies kiinnitti kaapelin takaisin ja vastasi hälytykseen kello 21.30 aikaan. Pumppu toimii jälleen, poliisin tiedottaja kirjoitti Aftonbladetille sähköpostissa.

Sähkökaappia ympäröivä alue on suljettu ja huoltomiehet tutkivat sitä.

Vahingonteon tekijä ei ole toistaiseksi tiedossa, mutta poliisin mukaan ketään ei ole otettu kiinni tapaukseen liittyen.

Aftonbladetin lähteiden mukaan vahingonteko olisi onnistuessaan voinut katkaista vedet koko Gotlannista. Gotlannin kunnan vesi- ja viemärilaitoksen päällikkö Susanne Bjergegaard-Pettersson kuitenkin sanoi paikallismedia Helagotlandille, ettei tällaista vaaraa ollut.

Ruotsin turvallisuuspoliisi (Säpo) vahvistaa olevansa tietoinen tapahtumasta, mutta ei ole mukana tutkinnassa.

– Pitää paikkansa, että tapauksesta on tullut ilmoitus eilen, Säpon tiedottaja Johan Wikström kertoo Aftonbladetille.

Vesipumpun toiminta lakkasi

Aftonbladetin tavoittama Gotlannin alueviranomainen vahvistaa, että saaren vesihuoltoon on kohdistunut vakava vahingonteko.

Gotlannin vesi- ja viemäriverkostosta vastaava päällikkö Susanne Bjergegaard-Petterssonin mukaan vahingonteko keskeytti eräästä järvestä kulkevan raakavesipumpun toiminnan.

Bjergegaard-Pettersson ei kerro tarkemmin, kuinka moneen ihmiseen vahingonteko voi vaikuttaa tai mistä järvestä on kyse.

– Se vaikuttaa suureen osaan Gotlantia, sen verran voin kertoa, Bjergegaard-Pettersson kertoo Aftonbladetille.

"Ei ole vahinko"

Gotlannin vesi- ja viemäriverkoston yksikönpäällikkö Patrik Johanssonin mukaan on selvää, että joku on tarkoituksella pysäyttänyt vesipumput. 

– Tämän on aiheuttanut ihminen. Tämä ei ole vahinko, vaan joku on sulkenut sen (pumpun) ja vetänyt johtoja irti, Johansson sanoo Aftonbladetille.

Johanssonin mukaan gotlantilaisilla ei kuitenkaan ole syytä huoleen, ja vahingoitettu vesipumppu toimii jo normaalisti. Vettä saadaan muistakin paikoista, joten tapaus ei vaikuta saaren vesihuoltoon.

Uutista päivitetty kello 12.49 ja kello 17.52..

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi