Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntija: EU:n ja Turkin näkemykset vielä kaukana toisistaan

Komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker (kuvassa) keskustelee pakolais- ja rajavalvontakysymyksistä Turkin presidentin kanssa tänään.
Komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker (kuvassa) keskustelee pakolais- ja rajavalvontakysymyksistä Turkin presidentin kanssa tänään.
Julkaistu 05.10.2015 13:13

MTV UUTISET – STT

Turkin ja Euroopan unionin näkemykset pakolaiskriisin hoidosta ovat vielä kaukana toisistaan, arvioi Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Toni Alaranta.

Hän uskoo, että osapuolet voivat päästä yhteisymmärrykseen rajalla tapahtuvasta yhteistyöstä, mutta uusien pakolaisleirien perustaminen Turkkiin on hankalampi kysymys.

– EU ratkaisisi asian varmaan mielellään niin, että se tukisi mittavasti Turkkia, jotta Turkki suostuisi perustamaan valtavia leirejä. Ajatuksena on varmaan se, että turvapaikanhakijoiden menettelyprosessia voitaisiin nopeuttaa Turkissa, Alaranta sanoo.

Hän huomauttaa, että Turkki on virallisesti ilmoittanut, että se ei hyväksy hakuprosessin siirtymistä Turkkiin. Maa on aiemmin ehdottanut Syyrian pakolaiskriisin ratkaisemista siten, että Syyrian puolelle perustettaisiin kolme valtavaa konttikaupunkia. Ideana on, että ihmiset eläisivät leireillä, kunnes heidät voitaisiin palauttaa lähtöalueelle Syyriaan.

Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker ja Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan keskustelevat tänään siitä, miten osapuolet voisivat lisätä yhteistyötä pakolaiskriisin hoidossa. Saksalainen Frankfurter Allgemeine -lehti kertoi eilen, että Turkki ja Euroopan komissio ovat sopineet rajavalvonnan kiristämisestä ja uusien pakolaisleirien perustamisesta Turkkiin.

Asiantuntija uskoo jonkinlaisen sopimuksen syntyyn

Suunnitelman mukaan Turkki, Kreikka ja EU:n rajavalvontavirasto Frontex tehostaisivat valvontaa itäisellä Egeanmerellä. Mereltä pelastetut ihmiset kuljetettaisiin Turkkiin, jonne perustettaisiin kuusi uutta leiriä jopa kahdelle miljoonalle pakolaiselle.

Lehden mukaan leireillä päätettäisiin turvapaikoista ja kohdemaista, jotta pakolaiset eivät lähtisi hakemaan turvapaikkaa ihmissalakuljettajien avulla. EU puolestaan sitoutuisi ottamaan leireiltä puoli miljoonaa pakolaista.

Alaranta arvelee, että tänään keskustellaan kuitenkin vielä siitä, millaisia kompromisseja osapuolet ovat valmiita tekemään ja millaisia vaatimuksia molemmilla on.

– Turkki varmaan vaatii ainakin kansalaisilleen viisumivapautta ja sitä, että EU ottaisi Syyria-kysymyksessä ulkopoliittisia kantoja, jotka olisivat Turkille mieluisia, Alaranta sanoo.

Alarannan mukaan tänään puhutaan myös Turkin EU-jäsenyysneuvotteluista. Alaranta arvio, että jonkinlainen sopimus Turkin ja EU:n välille syntyy.

– Luulen, että EU ei tule saamaan kaikkea sitä, mitä tässä nyt ajetaan takaa.

Saksalaislehden mukaan sopimusluonnosta ovat valmistelleet EU-komission puheenjohtaja Jean Claude-Juncker, Saksan liittokansleri Angela Merkel, Ranskan presidentti Francois Hollande ja Turkin hallitus.  

Lisää aiheesta:

Miksi Turkki avasi rajansa ja mitä se haluaa EU:lta?EU:n maahanmuuttoministerit arvioivat tänään yhteistyötä Turkin kanssa – ratkaisua haetaan Välimereltä pelastettujen turvapaikanhakijoiden tilanteeseenTutkija: Muuttopaine Turkista jatkuu – EU-jäsenyysneuvottelujen tiivistäminen teatteriaTurkki sai vaatimuksiaan läpi vaikeassa huippukokouksessaVaikea huippukokous: Yllätysesitys teki pakolaisista Turkin kauppatavaraaEU-johtajat turvautuvat Turkin apuun ja pyrkivät sulkemaan Balkanin reitin
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:56
    Australia

    Poliisilähteet: Bondi Beachin ampujat tekivät käsillään jotain, joka kertoo kaiken

  • 19:36
    Joukkoampuminen

    Joukkoampuminen eliittiyliopistolla Yhdysvalloissa – ainakin kaksi opiskelijaa kuollut ja useita haavoittunut

  • 19:28
    Joukkoampuminen

    Bondi Beachin veriteko: Yksi uhreista holokaustin selviytyjä – tämä joukkoampumisesta nyt tiedetään

  • 19:23
    Yhdysvallat

    MTV Teksasissa: Demokraatit virittelevät vastaiskua Trumpille, mutta äänestys-apatia vaivaa

  • 18:24
    Ukrainan sota

    Zelenskyi Berliinissä: "Valmistelemme huomista kokousta"