Britannia: Emme ole sopineet Ranskan kanssa aselepoehdotuksesta Ukrainaan

LK Luke Pollard Britannia 03032025
Kuvassa Britannian asevoimista vastaava ministeri Luke Pollard.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 03.03.2025 12:34

MTV UUTISET – STT

Macron ehätti jo kertoa Ranskan ja Britannian ehdottavan aselepoa.

Ranska ja Britannia eivät ole sopineet ehdotuksesta kuukauden mittaisesta osittaisesta aselevosta Ukrainaan, kertoi asevoimista vastaava ministeri Luke Pollard radiohaastattelussa.

– Aselevon ehdoista ei ole vielä sovittu mitään, mutta työskentelemme yhdessä Ranskan ja eurooppalaisten liittolaisiemme kanssa selvittääksemme, mikä on se tie, jolla voimme luoda kestävän rauhan Ukrainaan, Pollard sanoi Times Radion haastattelussa.

Myös hallituslähteet vahvistivat uutistoimisto AFP:lle, ettei kuukauden aselepoa koskevasta ehdotuksesta ole sovittu.

– Pöydällä on useita vaihtoehtoja, joista on tarkoitus keskustella Yhdysvaltojen ja eurooppalaisten liittolaisten kanssa, mutta kuukauden aselevosta ei ole sovittu, nimettömänä esiintynyt lähde vahvisti.

Aikaisemmin Ranskan presidentti Emmanuel Macron kertoi ranskalaislehti Le Figarolle Ranskan ja Britannian ehdottaneen Ukrainaan kuukauden mittaista osittaista aselepoa.

Macron sanoi, että ehdotettu aselepo koskisi ilmassa ja merellä käytäviä taisteluja sekä energiainfrastruktuuria.

Macronin mukaan ehdotettu aselepo ei ainakaan aluksi koskisi maataisteluita. Hänen mukaansa aselevon pitävyyttä olisi vaikea valvoa maataisteluiden osalta etulinjan mitan vuoksi.

Rauhanturvaajia lähetettäisiin Ukrainaan Macronin mukaan vasta myöhemmin.

– Eurooppalaisia joukkoja ei tule Ukrainan maaperälle lähiviikkoina, hän sanoi ranskalaislehdelle.

Macron kertoi maiden ehdotuksesta sen jälkeen, kun hän oli osallistunut Lontoossa sunnuntaina järjestettyyn puolustushuippukokoukseen, jossa puitiin Ukrainan tulevaisuutta.

Macron ehdotti puolustusmenojen nostoa

Macron ehdotti myös, että Euroopan valtiot nostaisivat puolustusmenojaan 3,0–3,5 prosenttiin bruttokansantuotteestaan. 

Tällä vastattaisiin ranskalaispresidentin mukaan Yhdysvaltain muuttuviin prioriteetteihin sekä Venäjän puolustussatsauksiin. 

Venäjä on Macronin mukaan käyttänyt kolmen vuoden ajan kymmenen prosenttia bruttokansantuotteestaan puolustukseen.

–  Meidän on siis valmistauduttava siihen, mitä seuraavaksi tapahtuu, hän lisäsi.

Britannian pääministeri Keir Starmer lupasi viime viikolla, että maa kasvattaisi puolustusmenojaan 2,5 prosenttiin bruttokansantuotteestaan vuoteen 2027 mennessä. Britannian puolustusmenot olivat 2,3 prosenttia bruttokansantuotteesta tilivuonna 2023–2024.

Starmerin mukaan puolustusmenojen lisäys rahoitetaan leikkaamalla kehitysapua.

Zelenskyi valmis yhteistyöhön Euroopan kanssa

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on valmis muovaamaan yhdessä Euroopan maiden kanssa ehdot mahdolliselle rauhansopimukselle. Yhteiset kannat voidaan sen jälkeen esitellä Yhdysvalloille.

– Tarvitsemme rauhan, emme loputonta sotaa. Lähitulevaisuudessa me kaikki Euroopassa tulemme muotoilemaan yhteiset kantamme: ne linjat, jotka meidän on saavutettava, ja ne linjat, joiden suhteen emme voi tehdä kompromisseja, Zelenskyi kirjoitti Telegram-viestipalvelussa.

– Nämä kannat esitellään sen jälkeen kumppaneillemme Yhdysvalloissa, presidentti jatkoi.

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota