Asianajaja: Eagle S -tankkerin takavarikon purkamista harkitaan – KRP ei kommentoi

0:51imgEagle S -asianajaja kertoo laivan miehistöstä.
Julkaistu 25.02.2025 12:34

STT

Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Tankkerialus Eagle S on ollut Porvoon edustalla joulusta lähtien.

Eagle S -tankkerin miehistön asianajajan Herman Ljungbergin tietojen mukaan keskusrikospoliisi (KRP) olisi piakkoin myöntämässä tankkerille poistumisluvan. 

Poliisi on ilmoittanut harkitsevansa tankkerin takavarikon purkamista, asianajaja kertoo STT:lle. Tankkeri on ollut takavarikossa 27. joulukuuta lähtien.

KRP ei suostu ottamaan kantaa tietoon poistumisluvan myöntämisestä. KRP:stä kerrotaan STT:lle, että asiassa ei ole tehty ratkaisuja.

– Arvioimme toimenpiteitä ja teemme niistä asianmukaiset ratkaisut, mutta emme ota tässä vaiheessa kantaa julkisuudessa oleviin spekulaatioihin, tutkinnan yleisjohtaja, rikosylikomisario Risto Lohi sanoo.

Ljungbergin tietojen mukaan on epäselvää, jatkuvatko myös miehistön matkustuskiellot. Tällä hetkellä kahdeksan miehistön jäsentä on matkustuskiellossa.

KRP:n Lohi ei kommentoi myöskään miehistön tilannetta.

– Aluksen takavarikointi on oma asiansa ja annetut matkustuskiellot omansa, ja tutkinnassa otetaan kaikki asiat huomioon.

Takavarikon purkamisesta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat. Takavarikon purkaminen vahvistettiin HS:lle myös Traficomilta. Merenkulkujohtaja Sanna Sonnisen mukaan alukselle mahdollisesti myönnetään poistumislupa "lähiaikoina".

Eagle S:ää epäillään Suomen ja Viron välisen Estlink 2 -kaapelin sekä neljän muun datakaapelin vaurioittamisesta joulupäivänä. 

Lue myös: 

Supon päällikkö Eagle S:stä: "Täysin mahdollista, että siellä on valtiollinen toimija taustalla"

Venäläisohjelma lipsautti kaapelivauriosta: Eagle S kuuluu meille – "Provosoimme eskalaatiota Itämerellä"

Tuoreimmat aiheesta

Merikaapeli