Huumeiden käyttöhuoneita koskevaa kansalaisaloitetta käsitellään tänään eduskunnassa.
Nuorten huumausainekuolemat lähes kaksinkertaistuivat vuodesta 2022 vuoteen 2023. Yhteensä Suomessa huumeisiin kuoli vuoden 2023 aikana 310 ihmistä.
Lähes joka kolmas heistä oli alle 25-vuotias, kertoo Tilastokeskus.
A-klinikkasäätiön mukaan käyttöhuoneet vähentäisivät huumekuolemia.
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta hylkäsi viime joulukuussa kansalaisaloitteen ehdotuksen huumeiden käyttöhuoneista. Kansalaisaloite siirtyy tänään eduskunnan täysitunnon käsittelyyn.
Aihe jakaa mielipiteitä puolueiden välillä.
Lue myös: Sote-valiokunta ei kannata kansalaisaloitetta huumeiden käyttöhuoneista
Aiemmin kannatusta vasemmalta laidalta, hallituspuolueet suhtautuvat nihkeästi
Sote-valiokunnan jäsen Päivi Räsäsen (kd.) mukaan käyttöhuoneilla ei saada Suomen huumekuolemien kasvua taittumaan.
– Huumekuolemat tulevat yleensä vasta tunteja käytön jälkeen, Räsänen arvioi.
Räsänen näkee käyttöhuoneissa myös eettisen ongelman. Hän uskoo, että käyttöhuoneiden sijaan Suomessa tulisi panostaa muun muassa lastensuojeluun.
Huumeidenkäyttäjille pitäisi käyttöhuoneiden sijasta tarjota "matalan kynnyksen palvepisteitä", Räsänen uskoo.
– Käyttöhuoneet olisivat eettinen ristiriita terveydenhuoltohenkilökunnan kannalta; tuetaan ja autetaan ihmistä vahingoittamaan itseään, Räsänen sanoo.
Lue myös: "Moraaliton liberaali huumepolitiikka" – käyttöhuoneista kinasteltiin eduskunnassa
Kansalaisaloitteen kannattajat ovat aiemmin eduskunnassa vedonneet muun muassa siihen, että myös Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on kannattanut käyttöhuonekokeilun toteuttamista.
Kokeilun toteuttaminen on mukana THL:n syyskuussa 2023 julkistamalla 12 keinon listalla, jolla huumekuolemia voitaisiin ehkäistä.
Lue myös: MTV pääsi näkemään, miten huumeiden käyttöhuone toimisi Suomessa
Vihreiden kansanedustaja ja sote-valiokunnan jäsen Bella Forsgrén huomauttaa, että huumekuolemien ehkäisemiseksi käyttöhuoneet mahdollistaisivat avunsaannin vakavasti sairaille.
– Tavoite on saada ihmisille apua. Siellä (käyttöhuoneissa) on tarkoitus tuottaa erilaisia palveluja ja saada ihmiset lähemmäs terveydenhuollon asiantuntijoita. Puhumme hyvin syrjäytyneistä ihmisistä, Forsgrén muistuttaa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan infektiot ovat lisääntyneet huumeidenkäyttäjillä. MRSA-infektiot ovat kasvaneet etenkin HUSin alueella, Varsinais-Suomessa ja Pirkanmaalla.
A-klinikkasäätiö on myös ilmaissut huolensa vakavien tulehduksien lisääntymisestä huumeiden käyttäjillä.
Lue myös: Huumeidenkäyttäjät pelkäävät amputaatioita – "Kokemukset todellisia"
Analyysi MTV:n kyselystä: Kansanedustajien huumehuoli on suuri – paitsi yhdellä trollilla
11:12Katso myös: Uusien huumeiden vakavat haittavaikutukset karmivat käyttäjiä itseäänkin.