Naisviha on maailmanlaajuinen epidemia, kirjoittaa MTV Uutisten terveystoimittaja ja nainen, Nelli Hyttinen.
Erika Vikman avautuu EBU:sta ruotsalaislehdelle: "He haluavat peittää takapuoleni"
Aviomies sytytti vaimonsa tuleen raitiovaunussa Saksassa
Tuuli Heinikkala hoiti Husissa vastasyntyneitä – tuli itse raskaaksi, työsopimusta ei uusittu
Yllä sekalainen koonti uutisotsikoita, jotka kaikki kertovat samasta ilmiöstä: naisvihasta.
Vaikka naiset ovat tehneet vuosikymmenet töitä tasa-arvon eteen ja paljon on jo saavutettu, taantuivat naisten oikeudet YK:n mukaan lähes neljäsosassa maailman maista viime vuonna.
YK:n pääsihteerin António Guterresin mukaan naisten oikeuksia vastaan hyökätään nyt maailmanlaajuisesti.
Donald Trumpin astuttua virkaan toiselle presidenttikaudelleen Yhdysvalloissa naisvihamielinen liikehdintä on ottanut tuulta alleen.
Google poisti kalenteristaan naistenpäivän, Metan uudistuneiden sääntöjen mukaan naisia saa kutsua talousesineiksi tai omaisuudeksi ja korkeimman oikeuden päätös, joka suojeli naisten oikeutta aborttiin, kumottiin.
Miksi minä, suomalainen valkoinen avioliitossa oleva heteronainen, olen huolissani tästä kehityssuunnasta?
Koska Yhdysvallat on yksi maailman johtavista suurvalloista ja yksi Suomen merkittävimpiä ulkopoliittisia kumppaneita.
Mitä Amerikka edellä, sitä maailma perässä.
Yhdysvallat voivat esimerkeillään ja valtasuhteillaan vaikuttaa merkittävästi siihen, mikä meidän naisten tilanne on Euroopassa ja Suomessa huomenna.
Lue myös: "Kun mies surmaa naisen, on taustalla aina naisvihaa" – näin naisviha heikentää Suomen turvallisuutta ja taloutta
Luvut, jotka saavat pelkäämään naisten puolesta Suomessa jo tänään
Henkirikokset, raiskaukset ja väkivalta ovat naisvihan äärimmäisiä ja vakavimpia muotoja.
Kyseessä on maailmanlaajuinen epidemia: joka kymmenes minuutti nainen tai tyttö tapetaan kumppanin tai oman perheenjäsenen toimesta.
Eurooppa ja Suomi keikkuvat naisiin kohdistuvan väkivallan tilastoissa surullisen korkealla.
Suomessa asuvista 18–74-vuotiaista naisista 53 prosenttia on kokenut fyysistä väkivaltaa tai sen uhkaa, seksuaalista väkivaltaa ja/tai psykologista väkivaltaa parisuhteessaan elämänsä aikana.
EU-maista vain Unkarissa vastaavat kokemukset ovat yleisempiä kuin Suomessa. Luvut käyvät ilmi Euroopan tasa-arvoinstituutti EIGE:n kyselytutkimuksesta.
Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen mukaan naisiin kohdistuva väkivalta ja lähisuhdeväkivalta ovat suomalainen rakenteellinen ihmisoikeusongelma, jonka seuraukset ovat usein traagiset.
Puumalainen huomautti julkisessa kannanotossaan tammikuussa, että Suomessa parisuhdeväkivaltakuolleisuus on tällä hetkellä selvästi korkeampi kuin muissa Pohjoismaissa tai Euroopan unionin vanhoissa jäsenmaissa.
Vuonna 2023 viranomaisten tietoon tulleen pari- ja lähisuhdeväkivallan täysi-ikäisistä uhreista 6 800 oli naisia. Miesuhreja puolestaan oli vajaat 2 500. Pari- ja lähisuhdeväkivaltaan syylliseksi epäillyistä 75 prosenttia oli miehiä.
Myös seksuaaliväkivallan kokemukset kasaantuvat naisille.
Suomessa raiskauksen uhriksi on joutunut lapsuudessa tai aikuisena 16 prosenttia naisista, 3 prosenttia miehistä, käy ilmi Tilastokeskuksen tutkimusraportista.
Tilastokeskuksen rikos- ja pakkokeinotilaston mukaan vuonna 2021 raiskausrikosten uhreista 97 prosenttia oli naisia, 3 prosenttia miehiä.
Hengästyttävää ja raskasta luettavaa, mutta arkipäivää niin monelle naiselle Suomessa.
Kommentti jatkuu alla.
Asian ytimessä.doc: Vihan vastarinta
Vuonna 2022 Anna Bisi kertoi poliisille, että hänet on raiskattu. Keskusteluissa poliisin kanssa hän koki tulleensa vähätellyksi. Sama tuomio odotti sosiaalisessa mediassa.
Kolme vuotta tapahtuman jälkeen Anna odottaa edelleen asian etenemistä ja taistelee etenkin sosiaalisessa mediassa rehottavaa naisvihaa vastaan. Hän ei kuitenkaan ole vastarinnassaan yksin.18:28
Voit katsoa dokumentin maksuttomilla MTV Katsomo -tunnuksilla.
Lue myös: Miksi raiskaaja raiskaa? Tekijällä on usein ajatusvääristymä
Tarja Halonen ja 10 000 suomalaista – lupaus paremmasta
Synkistä luvuista ja kohtaloista huolimatta, naisilla on lupa elää toiveikkaina.
Suomi on ottanut tärkeitä tasa-arvon edistysaskeleita 2020-luvulla.
Uusi suostumusperustainen seksuaalirikoslaki astui voimaan 1.1.2023. Laissa on keskeistä rikoksen uhrin oma tahto.
Raiskaus on sukupuoliyhteys sellaisen henkilön kanssa, joka ei osallistu siihen vapaaehtoisesti.
Samassa uudistuksessa seksuaalisen ahdistelun määritelmä seksuaalirikoslaissa muuttui. Nyt seksuaalista ahdistelua voivat olla myös viestin tai kuvan lähettäminen tai esittäminen, kuvan ottaminen tai itsensä paljastamista ilman toisen suostumusta.
1.9.2023 Suomen aborttilaki uudistui. Se paransi aborttia haluavien itsemääräämisoikeutta.
Vuonna 2000 Suomi sai ensimmäisen naispuolisen presidentin ihmisoikeuksien puolustajasta Tarja Halosesta.
Naistenpäivänä 8.3.2025 naisten oikeuksien ja tasa-arvon puolesta järjestettiin Suomessa historiallisen suuri marssi.
Lähes 10 000 ihmisen suusta kantautui ilmoille: Rakkaudella ja raivolla! Kaikkien naisten puolesta!
Erityisen kiitollinen olen jokaiselle paikalla olleelle miehelle. Naisvihaa ei kitketä pois naisvoimin vaan yhteisvoimin.
Kuten paikalla ollut presidentti Halonen asian kiteytti:
Emme voi ottaa edes jo saavutettuja oikeuksia itsestäänselvyyksinä – siksi minäkin olin mukana tällä naistenpäivän marssilla. Jotta tasa-arvo menisi eteenpäin, ei taaksepäin.