Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner ei tunne sääliä F1-auton pomppimisesta kärsivää Mercedestä kohtaan.
Yksi käynnissä olevalle kaudelle tulleiden sääntömuutoksien suurimmista muutoksista kohdistuu autojen maaefektiin. Tästä syystä johtuen monet tallit ovat kamppailleet kisojen aikana auton pomppimisesta.
LUE MYÖS: Lewis Hamiltonista hälyttäviä tietoja – Mercedes varautuu jo korvaajan ottamiseen
Yksi pahimmista kärsijöistä on Mercedes, jonka auto on pomppinut kaikista talleista kenties eniten. Jatkuva rytkytys on tuonut tallin tähtikuljettaja Lewis Hamiltonille myös terveyshuolia. Hamilton kärsi Azerbaidzhanin kilpailussa suurista selkä kivuista.
37-vuotias brittikuljettajan osallistuminen ensi viikonlopun Kanadan osakilpailuunkin voi olla vaarassa, jos selkäkivut eivät hellitä.
– Olen huolissani joka kerta, kun astun takaisin autoon. Haluan tietty aina takaisin autoon, mutta en vain halua sitä pomppimista enää. Teen kaikkeni välttääkseni sen, Hamilton toteaa gpfans.comin mukaan.

